Zamknij

Zaskakujący objaw zakażenia Omikronem. Pojawia się podczas jedzenia

20.12.2021
Aktualizacja: 20.12.2021 11:32
Objaw zakażenia Omikronem: brak apetytu
fot. JURE MAKOVEC/AFP/East News

Z każdym dniem rośnie liczba wykrywanych przypadków wariantu Omikron w Europie. Pierwsze osoby zakażone tą odmianą pojawiły się również w Polsce. Czy bez specjalistycznego testu można się przekonać, czy jesteśmy zakażeni najnowszą odmianą koronawirusa? Niektóre objawy mogą być charakterystyczne dla Omikrona.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory wykryto go już w kilkudziesięciu państwach świata, a sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus alarmował, że rozprzestrzenia się „w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie”. Omikron szaleje już w Wielkiej Brytanii, a w innych krajach europejskich codzienne wykrywane są nowe przypadki. W Polsce jak dotąd poinformowano o 7 przypadkach tego wariantu.

Objawy zakażenia Omikronem są nietypowe

Najnowsze dane, zebrane w ramach badania ZOE COVID Symptom, realizowanego w internecie przez naukowców, sugerują, że Omikron nie objawia się „klasycznymi trzema symptomami”, charakterystycznymi dla poprzednich odmian. Jeden z nich może natomiast niespodziewanie ujawnić się podczas posiłku.

Naukowcy realizujący badanie ZOE COVID przeanalizowali najnowsze dane z Londynu, gdzie częstość występowania Omikronu jest najwyższa w Wielkiej Brytanii. Pod uwagę wzięto dane dotyczące objawów z pozytywnych zarejestrowanych w badaniu przypadków i porównano je z danymi z początku października, kiedy dominowała Delta. Analiza ujawniła, że tylko 50 proc. osób doświadczyło klasycznych trzech objawów: gorączki, kaszlu, utraty węchu lub smaku.

Zaskakujący objaw, który ujawnia się podczas posiłku

Wśród nieklasycznych objawów Omikrona, które zostały zgłoszone w badaniu ZOE COVID, była utrata apetytu. To zupełnie nowy objawy zakażenia koronawirusem, który w przypadku wcześniejszych wariantów nie był zgłaszany.

W aplikacji ZOE COVID zgłoszono również inne objawy zakażenia Omikronem. Pięć najważniejszych z nich to:

  • katar
  • ból głowy
  • zmęczenie (lekkie lub silne)
  • kichanie
  • ból gardła.

Powszechnie zgłaszano także tzw. mgłę mózgową, którą opisywano jako poczucie zagubienia, zapominanie, braku koncentracji i jasności umysłu. Naukowcy zapowiadają, że w kolejnych tygodniach będą prowadzić dalsze badania nad zestawem objawów wariantu Omikron.

Wariant Omikron jest bardziej zaraźliwy

Jak powiedział na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, nowy wariant Omikron jest „zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant Delta”. Zaapelował o korzystanie z maseczek, zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji. – Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną – ostrzegł wiceszef MZ. Szacuje się, że Omikron rozprzestrzenia się nawet dwa razy szybciej niż Delta.

Wiceminister Kraska poinformował, że na razie nie wiadomo, „czy wariant Omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień”. Wyraził jednak nadzieję, na skuteczność szczepionek i podkreślił, jak ważne jest przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. – Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka, przypominająca – stwierdził minister Kraska.

Źródło: Express.co.uk | PAP/Magdalena Gronek