Zamknij

Nietypowe objawy koronawirusa. Co trzeba o nich wiedzieć?

02.04.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 00:09

Suchy kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu – to najczęstsze objawy COVID-19, choroby zakaźnej wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak o chorobie tej mogą świadczyć również inne symptomy. Sprawdź, co o nich wiemy. 

Nietypowe objawy koronawirusa
fot. Shuttestock

Biegunka i nudności

Z najnowszego badania chińskich naukowców, opublikowanego w magazynie \"American Journal of Gastroenterology" wynika, że co 10. pacjent cierpiący na COVID-19 miał objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunki, wymioty lub nudności. Jednak zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) objawy te występują znacznie częściej niż wynikałoby to z obserwacji chińskich lekarzy. Szacuje się, że nawet połowa pacjentów zarażonych koronawirusem, u których rozwinęła się infekcja, może mieć problemy ze strony układu pokarmowego. Oprócz biegunek i wymiotów, wymienia się również jadłowstręt czy bóle brzucha.

Złe samopoczucie i splątanie

Ciekawe obserwacje poczyniono w jednym z domów opieki w Waszyngtonie, w których prawie połowa pacjentów została zarażona koronawirusem SARS-CoV-2. Co ciekawe, część chorych nie wykazywała żadnych objawów choroby, inni zaś skarżyli się na złe samopoczucie, zmęczenie, wyczerpanie, obniżenie koncentracji. Opisując swój stan lekarzom mówili o ogólnym odczuciu dyskomfortu, dezorientacji. Niektórzy wykazywali objawy splątania, które nie występowały u nich wcześniej. Zdaniem naukowców nie oznacza to, że koronawirus bezpośrednio wywołuje te objawy. Mogą być one efektem niepokoju czy stresu związanego z chorobą, przymusową kwarantanną.
Jednak zdaniem naukowców z Centers for Disease Control and Prevention, jeśli złemu samopoczuciu, wyczerpaniu, dezorientacji, towarzyszą inne objawy, takie jak sine usta, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, należy jak najszybciej skontaktować z lekarzem.

Dreszcze lub bóle mięśni

Bóle mięśni i dreszcze mogą być objawami wielu chorób, w tym grypy. Jednak dość często są też zgłaszane przez pacjentów zarażonych koronawirusem. Z raportu WHO wynika, że około 11% chorych miało dreszcze, a 14% zgłaszało bóle mięśni. Jeśli masz podobne dolegliwości, odpocznij i obserwuj rozwój wypadków. Jeśli pojawią się inne dolegliwości sugerujące rozwój infekcji, zgłoś się do lekarza.

Bóle głowy i zawroty

Według badania opisanego w "The Lancet", około 8 procent pacjentów z COVID-19 skarżyło się na bóle głowy. Niekiedy zgłaszano również zawroty głowy. Jeśli ten objaw pojawia się często lub dodatkowo towarzyszą mu bóle głowy, skontaktuj się z lekarzem. Może to być objaw poważniejszej choroby.

Pamiętaj! Pojawienie się tych objawów nie świadczy o tym, że jesteś zarażony koronawirusem. Mogą również świadczyć o łagodnej infekcji. Tak czy inaczej lepiej byłoby, gdybyś na czas choroby został w domu, odpoczął, ewentualnie zastosować leczenie objawowe. Jeśli pojawić się trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem.

loader

Źródło: sciencealert.com