Oceń
Nietolerancja ciepła, czy też większa wrażliwość na ciepło nie jest chorobą, ale może być objawem chorobowym. Osoby z nietolerancją ciepła mogą czuć się wyjątkowo rozgrzane, podczas gdy inni czują się komfortowo. Mogą też wykazywać nietypowe reakcje na ciepło. Sprawdź, o czym świadczy nietolerancja ciepła i jak ją rozpoznać.
Gdy słońce mocniej grzeje, każdy czuje się bardziej zmęczony, wyczerpany, poci się i ma większą potrzebę picia. Jednak niektórzy znacznie mocniej reagują na ciepło i czują zalewającą falę gorącą, nawet gdy pogoda za oknem jest przyjemna. Osoby z nietolerancją ciepła muszą zachować ostrożność w ekstremalnych upałach, ponieważ są bardziej narażone na udar cieplny.
Objawy nietolerancji ciepła
Objawy nietolerancji ciepła mogą różnić się poszczególnych osób, ale zazwyczaj obejmują:
- silne uczucie gorąca w umiarkowanie ciepłych temperaturach
- nadmierne pocenie się nawet w umiarkowanych temperaturach
- silne zmęczenie w czasie ciepłych dni (przypominające udar cieplny)
- nudności, wymioty lub zawroty głowy w odpowiedzi na ciepło
- zmiany nastroju, gdy jest za gorąco
Przyczyny nietolerancji ciepła
Osoby z nietolerancją ciepła mogą cierpieć na zaburzenie zwane dysautonomią, które wpływa na autonomiczny układ nerwowy, co wpływa na nieprawidłową regulację niektórych funkcji organizmu, w tym reakcji na ciepło.
Nietolerancja ciepła może być też objawem takich chorób, jak:
- cukrzyca
- choroba tarczycy
- choroba alkoholowa
- choroba Parkinsona
- Zespół Guillain-Barré
- choroba mitochondrialna
- choroby neurologiczne
- choroby/zaburzenia hormonalne
Także niektóre leki zmieniają reakcję organizmu na ciepło, na przykład poprzez zmniejszenie produkcji potu. Leki antycholinergiczne, które mogą leczyć wiele schorzeń psychicznych i chorobę Parkinsona, mogą zmniejszać pocenie się i zwiększać wrażliwość na ciepło.
Leczenie nietolerancji ciepła
Objawy wskazujące na nietolerancję ciepła wymagają konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia badań, zwłaszcza jeśli objawy pojawiają się nagle lub stopniowo się nasilają.
Podstawą leczenia nietolerancji ciepła jest leczenie choroby podstawowej. Jeśli leczenie nie przynosi ulgi, jedynym sposobem ograniczenia objawów jest unikanie gorącej temperatury, w tym ograniczenie czasu spędzanego na słońcu, korzystanie z klimatyzacji, chłodnych pryszniców, unikanie sportu i alkoholu oraz ostrych potraw w czasie upałów.
Źródło: medicalnewstoday.com
Oceń artykuł