Zamknij

Cuchnący zapach potu i moczu może być objawem poważnej choroby. Sprawdź jakiej!

27.08.2018
Aktualizacja: 11.11.2020 16:35
Nieprzyjemny zapach... z ust, pochwy, potu oraz moczu
fot. Shutterstock

Przykry, nieprzyjemny zapach jest dość subiektywnym odczuciem. Gdyby pokusić się o definicję brzydkiego zapachu, musielibyśmy uznać, że jest to zapach odbiegający od powszechnie przyjętego za normę, zazwyczaj wywołujący odrazę. Nieprzyjemny zapach z ust lub pochwy, przykry dziwny zapach moczu lub potu mogą być wynikiem niedostatecznej higieny osobistej, stylu życia lub przyjmowanych leków. Częściej jednak nieprzyjemna woń jest objawem poważnej choroby.

1. Pot

Pot jest naturalną wydzieliną produkowaną przez nasz organizm i istotnym elementem gospodarki cieplnej naszego organizmu, a jego zapach może nam wiele powiedzieć na temat naszego trybu życia i zdrowia.

Zapach potu może się zmieniać pod wpływem diety, np. u wielbicieli czosnku, cebuli czy szparagów mogą mieć intensywniejszą woń. Również osoby, które przyjmują leki, np. antybiotyki penicylinowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą mieć zmieniony, intensywniejszy zapach potu.  

Zmiana zapachu może być również wynikiem chorób, np.:

 • Pot o zapachu moczu, amoniaku (tzw. zapach mocznicowy) świadczy o chorobie nerek.
 • Charakterystyczny zapach przypominający trochę gnijące owoce (zapach acetonu, czyli zmywacza do paznokci) może świadczyć o nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy.
 • Pot o zapachu przypominającym zepsute piwo może świadczyć o gruźlicy.
 • Charakterystyczny zapach surowego mięsa (niektórzy porównują go do zapachu wątróbki) może świadczyć o niewydolności wątroby.
 • Mysi zapach potu może wskazywać na fenyloketonurię.
 • Intensywny zapach potu może świadczyć o nadpotliwości, czyli o jego nadmiernej produkcji (świeży pot jest bezwonny), a także o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak: infekcja organizmu przebiegająca z gorączką, hipoglikemia, czyli spadek poziomu glukozy w surowicy krwi, nadczynność tarczycy, zaburzenia psychiczne, nowotwory (np. rak skóry), grzybica, a także niedobory niektórych witamin oraz składników mineralnych (witamin z grupy B, cynku).
 • Zapach świeżego chleba może oznaczać dur brzuszny.
 • Silna woń ryby może być objawem trimetyloaminurii – rzadkiego zaburzenia metabolicznego powodującego niedobór w produkcji enzymu FMO3. Co ciekawe, ten zapach może być uwalniany nie tylko z potem, ale również z moczem, nasieniem i w oddechu.
 • Pot o zapachu owiec to charakterystyczny zapach osoby chorującej na ospę.

Warto przeczytać: Pot przestanie mieć zapach! Znaleziono sposób, by pocić się... bezwonnie

2. Mocz

Zapach moczu u zdrowej osoby nie powinien być wyczuwalny, choć w praktyce świeży mocz ma lekką, kwaskową woń. Podobnie jak w przypadku potu, zapach moczu może zostać zmieniony pod wpływem diety (np. nadmiernego spożywania czosnku, szparagów czy chrzanu), a także pod wpływem stosowanych leków (np. witaminy z grupy B). W tych przypadkach po odstawieniu leków lub wykluczeniu czosnku z diety po kilku dniach zapach wraca do normy. Jednak jeśli przykry lub dziwny zapach moczu utrzymuje się dłużej, warto udać się do lekarza, bo może to być objaw poważnej choroby. Poniżej przykłady tego typu powiązań:

 • Rybi odór moczu świadczy o bardzo poważnej i rzadkiej chorobie metabolicznej trimetyloaminurii (pisaliśmy o tym powyżej przy okazji omawiania zapachu potu).
 • Mysi zapach moczu – jest charakterystyczny dla rzadkiej, ale groźnej choroby genetycznej o nazwie fenyloketonuria, która polega na gromadzeniu się w organizmie aminokwasu fenyloalaniny.
 • Charakterystyczny słodkawy zapach moczu, przypominający syrop klonowy lub przypalony cukier, może sugerować chorobę syropu klonowego (MUSD) – rzadką chorobę, która polega na gromadzeniu się w organizmie dziecka niezmetabolizowanych aminokwasów (np. leucyny, izoleucyny i waliny).
 • Zapach zgniłych jabłek (lub acetonu) może świadczyć o cukrzycy (mocz zawiera wtedy duże ilości glukozy) lub o złej, zbyt restrykcyjnej diecie.
 • Dziwny zapach moczu, przypominający stęchliznę, może świadczyć o chorobie wątroby.
 • Zapach amoniaku (zepsutych jajek) w moczu może świadczyć o infekcjach bakteryjnych.
 • Zapach przypominający drożdże może sugerować infekcje grzybicze w organizmie.

Dowiedz się więcej: Badanie moczu: podstawowe badanie diagnostyczne. Na czym polega?

3. Zapach z ust

Wiele osób skarży się na nieprzyjemny zapach z ust. Może on być wynikiem palenia papierosów, zażywania niektórych leków, niewystarczającej higieny jamy ustanej. Jednak czasami może świadczyć o poważnej chorobie. Jakiej? Sprawdź poniżej.

 • Cuchnący oddech (przypominający zapach surowej ryby) może być objawem raka płuc i wątroby.
 • Bardzo nieprzyjemny zapach przypominający zapach z rur kanalizacyjnych może świadczyć o infekcji bakteryjnej, np. ropnym zapaleniu zatok lub o problemach z migdałkami;
 • Zapach stęchlizny wydobywający się z ust sygnalizuje kłopoty gastryczne. Może to być objaw refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli choroby polegającej na zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
 • Silnie wyczuwany aceton (czyli zapach przypominający zapach kwaśnych jabłek) to objaw zbyt dużego stężenia cukru w organizmie.
 • Zapach amoniaku w oddechu świadczy o chorobie nerek, której zwykle towarzyszą niewydolność krążenia, świąd skóry i zaburzenia elektrolitowe.

Zobacz także: Jakie są przyczyny halitozy, czyli brzydkiego oddechu?

4. Wydzielina z miejsc intymnych

Zdrowa pochwa w trakcie całego cyklu produkuje wydzielinę. Jej gęstość i kolor zmieniają się w zależności od fazy cyklu – jednak jedno się nie zmienia. Wydzielina nie powinna mieć zapachu, a jeśli już, to bardzo delikatny. Brzydka woń z okolic intymnych to znak, że czas na wizytę u ginekologa. Szczególnie gdy zapachowi towarzyszą upławy.

 • Rybi zapach z pochwy świadczy o bakteryjnym zakażeniu pochwy. Tej chorobie towarzyszą też obfite upławy o żółtej, białej lub szarej barwie.
 • Charakterystyczny zapach drożdży lub piwa to objaw drożdżycy, czyli grzybiczego zapalenia pochwy. Tej chorobie towarzyszy też charakterystyczny biały nalot na wargach sromowych.
 • Kwaśny, nieprzyjemny zapach z pochwy to objaw rzęsistkowicy. To dolegliwość wywoływana przez pierwotniaka, czyli komórkę zwierzęcą nazywaną trichomonem.
 • Zapach cebuli lub czosnku z pochwy to objaw... twojej miłości do tych produktów. Jeśli twoja dieta jest bogata w te produkty, to charakterystyczny zapach tych warzyw będzie nie tylko miał twój mocz, ale również  pochwa. Ten zapach może się utrzymywać nawet przez kilka dni.

Sprawdź: Upławy: nie wstydź się, reaguj! Jak rozpoznać i leczyć upławy z pochwy?

Jeśli zauważyliście u siebie tego typu objawy, skontaktujcie się z lekarzem. Być może ten nieprzyjemny zapach ułatwi mu zdiagnozowanie choroby i szybciej wdroży leczenie, które uwolni was od tej śmierdzącej dolegliwości.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

-----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk