Zamknij

Nadmierne pragnienie może być objawem problemów psychicznych

09.06.2022
Aktualizacja: 09.06.2022 14:50
Nadmierne pragnienie a nerwica
fot. Shutterstock

Nadmierne pragnienie może być objawem nerwicy. Osoby zmagające się z problemami psychicznymi i nadmiernym stresem często mają większe pragnienie i czują potrzebę picia dużych ilości wody. Co jest przyczyną nadmiernego pragnienia w nerwicy? Sprawdź, jakie badania wykonać.

  1. Nadmierne pragnienie może być objawem nerwicy
  2. Nadmierne pragnienie. Jakie badania wykonać?

Nadmierne pragnienie to silne i częste uczucie pragnienia związane ze stężeniem elektrolitów we krwi (przede wszystkim sodu), zmniejszeniem objętości krwi, zaburzeniami hormonalnymi i nerwowymi. W ciele człowieka znajdują się receptory reagujące na zmiany zagęszczenia krwi, które przekazują sygnały do układu nerwowego o konieczności pobudzenia lub hamowania uczucia pragnienia, dlatego częste i silne uczucie pragnienia powinno niepokoić.

Wzmożone pragnienie może wskazywać na obecność istotnych problemów zdrowotnych. Może być objawem nadmiernej utraty wody z organizmu lub zaburzeń przyjmowania wody, które występują u osób z zaburzeniami psychicznymi. Nadmierne pragnienie jest częstym objawem nerwicy.

Nadmierne pragnienie może być objawem nerwicy

Zaburzenia psychiczne związane z nadmiernym stresem, w tym nerwica, mogą być przyczyną nadmiernego pragnienia. Osoby zmagające się z nerwicą często odczuwać suchość w ustach lub w czasie zwiększonego stresu czują, jakby ślina odpływała im z ust.

Wiele osób stara się też łagodzić objawy nerwicy, takie jak duszności, przyspieszoną akcję serca, pijąc wodę. Zwiększone pragnienie jest też wynikiem częstszego oddawania moczu, biegunek i nadmiernego pocenia — objawów towarzyszących nerwicy i innym zaburzeniom psychicznym związanym ze stresem.

Nadmierne pragnienie. Jakie badania wykonać?

Nadmierne pragnienie warto skonsultować z lekarzem POZ, ponieważ może być to objaw choroby. Lekarz podczas wizyty zbierze dokładny wywiad i na tej podstawie zleci wykonanie badań.

 Aby wykryć przyczynę nadmiernego pragnienia, najczęściej wykonuje się takie badania jak:

Jeśli lekarz podejrzewa tło psychiczne, może skierować pacjenta na konsultację psychiatryczną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), damian.pl, mojapsychologia.pl