Oceń
Nadmierne pragnienie może być objawem nerwicy. Osoby zmagające się z problemami psychicznymi i nadmiernym stresem często mają większe pragnienie i czują potrzebę picia dużych ilości wody. Co jest przyczyną nadmiernego pragnienia w nerwicy? Sprawdź, jakie badania wykonać.
Nadmierne pragnienie to silne i częste uczucie pragnienia związane ze stężeniem elektrolitów we krwi (przede wszystkim sodu), zmniejszeniem objętości krwi, zaburzeniami hormonalnymi i nerwowymi. W ciele człowieka znajdują się receptory reagujące na zmiany zagęszczenia krwi, które przekazują sygnały do układu nerwowego o konieczności pobudzenia lub hamowania uczucia pragnienia, dlatego częste i silne uczucie pragnienia powinno niepokoić.
Wzmożone pragnienie może wskazywać na obecność istotnych problemów zdrowotnych. Może być objawem nadmiernej utraty wody z organizmu lub zaburzeń przyjmowania wody, które występują u osób z zaburzeniami psychicznymi. Nadmierne pragnienie jest częstym objawem nerwicy.
Nadmierne pragnienie może być objawem nerwicy
Zaburzenia psychiczne związane z nadmiernym stresem, w tym nerwica, mogą być przyczyną nadmiernego pragnienia. Osoby zmagające się z nerwicą często odczuwać suchość w ustach lub w czasie zwiększonego stresu czują, jakby ślina odpływała im z ust.
Wiele osób stara się też łagodzić objawy nerwicy, takie jak duszności, przyspieszoną akcję serca, pijąc wodę. Zwiększone pragnienie jest też wynikiem częstszego oddawania moczu, biegunek i nadmiernego pocenia — objawów towarzyszących nerwicy i innym zaburzeniom psychicznym związanym ze stresem.
Nadmierne pragnienie. Jakie badania wykonać?
Nadmierne pragnienie warto skonsultować z lekarzem POZ, ponieważ może być to objaw choroby. Lekarz podczas wizyty zbierze dokładny wywiad i na tej podstawie zleci wykonanie badań.
Aby wykryć przyczynę nadmiernego pragnienia, najczęściej wykonuje się takie badania jak:
- morfologię krwi,
- stężenie glukozy we krwi,
- stężenie kreatyniny,
- poziomy elektrolitów (sodu, potasu, wapnia),
- badanie ogólne moczu,
- osmolalność osocza i moczu.
Jeśli lekarz podejrzewa tło psychiczne, może skierować pacjenta na konsultację psychiatryczną.
Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), damian.pl, mojapsychologia.pl
Oceń artykuł