Zamknij

Mysi zapach moczu może być objawem poważnej choroby

22.06.2022
Aktualizacja: 23.06.2022 11:12
Mysi zapach moczu
fot. Shutterstock

Dziwny zapach moczu, określany jako "mysi" jest charakterystycznym objawem poważnej choroby. Chodzi o metaboliczne schorzenie, którego postęp powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Sprawdź, o czym świadczy mysi zapach moczu.

Zapach moczu mówi wiele o zdrowiu człowieka. Naturalnie mocz ma zapach lekko kwaśny, mocniejszy rano, a w ciągu dnia znacznie słabszy. Chociaż intensywność zapachu moczu zależy od wielu czynników, w tym od spożywanego jedzenia i picia, od zażywanych leków, to nigdy nie powinien być silny i śmierdzący. Dziwny zapach moczu może być objawem wielu chorób, w tym chorób metabolicznych.

Mysi zapach moczu może być objawem groźnej choroby

Nieprzyjemny, mysi zapach moczu jest charakterystycznym objawem fenyloketonurii, choroby genetycznej, której istotą jest nadmiernie gromadzenie się aminokwasu fenyloalaniny. Zbyt wysoki poziom tego aminokwasu we krwi prowadzi do stopniowego wyniszczenia układu nerwowego. Fenyloketonuria to choroba dziedziczna. Dziecko może urodzić się chore, gdy i ojciec, i matka cierpią na tę chorobę lub są jej nosicielami. Postęp jest szybki i powoduje nieodwracalne zmiany. Dlatego niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Chorobę można zdiagnozować w badaniach przesiewowych tuż po urodzeniu.

Chorzy na fenyloketonurię wydzielają także pot o mysim zapachu. Inne objawy choroby to drgawki, silne napięcie i drżenie mięśni oraz zaburzenia zachowania.

Mysi zapach, czyli jaki? Zapach mysi określany jest jako zapach stęchły, przypominający woń niewietrzonych pomieszczeń, starej szafy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: adammichalski.pl, mp.pl