Mobilne punkty pobrań drive-thru – kto może w nich zrobić badania na koronawirusa?

22.06.2020
Aktualizacja: 22.06.2020 15:42
Mobilny punkt pobrań drive-thru - badanie na koronawirusa
fot. Shutterstock

Kto może wykonać badanie na koronawirusa SARS-CoV-2 w punktach pobrań drive-thru? Czy za takie badanie trzeba zapłacić? Jak się przygotować do pobrania wymazu? Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?

Mobilne punkty pobrań, inaczej punkty pobrań drive-thru, to miejsca, gdzie można wykonać badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Obecnie jest ich około 220 w całej Polsce, najczęściej zlokalizowane są przy szpitalach, przychodniach lub centrach medycznych. Lista wszystkich punktów pobrań z dokładnymi adresami jest opublikowana na stronie pacjent.gov.pl.

Kto może zrobić badanie na obecność koronawirusa w punktach drive-thru?

Osoby przebywające na kwarantannie, które otrzymały smsem lub przez aplikację TakeTask, informację o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Takie badanie należy wykonać w 12. dobie kwarantanny. SMS zwykle przychodzi w 8. dniu kwarantanny. Policja, która codziennie kontroluje obecność w domach osób przebywających na kwarantannie, będzie również powiadomiona o tym fakcie (czyli o zgodzie na opuszczenie miejsca pobytu w celu wykonania badania).

Treść takiego smsa brzmi: "W 12. dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy pkt. pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia."

Czy badanie w punktach pobrań drive-thru są płatne?

Nie. Badanie jest bezpłatne, także dla osób nieubezpieczonych. Usługa jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Ważne

Test jest bezpłatny, ale możesz go wykonać wyłącznie 11. lub 12. dniu kwarantanny. Jeśli się zgłosisz w innym dniu, nie wykonasz testu. Nawet odpłatnie.

Jak wygląda badanie w mobilnych puntach pobrań drive-thru?

Na badanie należy przyjechać swoim samochodem, bez kontaktu z innymi osobami (chyba, że osoba przebywająca z Tobą na kwarantannie również ma badanie tego dnia, wtedy możecie jechać razem, jednym samochodem). Idąc do samochodu należy mieć maseczkę i zachowywać szczególne środki ostrożności.
Wymaz z nosogardzieli jest pobierany od chorego siedzącego w samochodzie, przez otwarte okno. Nie musi on z niego wysiadać. Chodzi o zachowanie pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Ważne

Na miejsce pobrań nie wolno jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani iść piechotą. Po drodze nie wysiadaj nigdzie z samochodu, ani nie załatwiaj żadnych spraw.

Jakie trzeba mieć dokumenty przy sobie podczas wykonywania badania w drive-thru?

Musisz mieć przy sobie dokument ze zdjęciem oraz numer PESEL, aby personel medyczny mógł potwierdzić twoją tożsamość.

Kiedy otrzymam wynik badania z punktu pobrań drive-thru?

Wynik badania dostaniesz po kilku dniach na swoje Internetowe Konto Pacjenta lub powiadomi Cię laboratorium, które wykonywało takie badanie.

Na koncie możesz mieć jeden z czterech poniższych komunikatów:

  • negatywny – oznacza to, że nie masz koronawirusa i stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny. Pamiętaj, czekaj na decyzję sanepidu. Jeśli opuścisz kwarantannę bez takiej zgody, nawet jeśli jesteś zdrowy, dostaniesz mandat,
  • niediagnostyczny – taka wiadomość oznacza, że próbka jest niezdatna do badania i trzeba wykonać badanie ponownie;
  • nierozstrzygający – taki komunikat oznacza, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h,
  • pozytywny – oznacza, że potwierdzono u ciebie obecność koronawirusa SARS-CoV-2, a więc ty i osoby, które miały z Tobą kontakt muszą zastosować się do zasad kwarantanny.

Ważne

W przypadku pozytywnego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Nie mam samochodu – jak mam zrobić badanie w drive-thru?

Jeśli nie masz samochodu i nie możesz bezpiecznie dotrzeć do punktu pobrać drive-thru, skontaktuj się z sanepidem. Tam – w uzasadnionych przypadkach – umówią Cię na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Więcej informacji można uzyskać na stronie pacjent.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię NFZ: 800 190 590. Osoby na kwarantannie otrzymają adresy punktów wymazowych i godziny w których mogą się do nich zgłosić.