Kwalifikacja wojskowa: jakie badania przeprowadza komisja lekarska?

22.01.2018 14:16
Kwalifikacja wojskowa: jakie badania przeprowadza komisja lekarska?
fot. Piotr Mecik/ East News

Dostałeś wezwanie przed wojskową komisję lekarską, która ma sprawdzić, czy jesteś zdolny do odbywania służby wojskowej? Zobacz, jak wygląda kwalifikacja wojskowa, jakie badania będziesz musiał wykonać i jakie są kategorie zdolności do wojska.

Konstytucja RP zobowiązuje obywateli do obrony swojej ojczyzny, jednak zasadnicza służba wojskowa w Polsce nie jest już obowiązkowa. Praca żołnierza jest w Polsce traktowana jak konkretny zawód, który wykonuje się dobrowolnie. Nie zmienia to jednak faktu, że raz w roku odpowiednie organy państwowe organizują kwalifikację wojskową. Ma to na celu określenie grupy osób, które w razie potrzeby zdolne są podjąć się obowiązku obrony państwa. Wezwane osoby mają obowiązek stawić się przed komisją wojskową pod groźbą kary grzywny lub pozbawienia wolności. 

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Specjalna komisja lekarska ocenia stan zdrowia kandydatów, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, a następnie kwalifikuje ich do konkretnych kategorii zdolności do wojska. Gdy zachodzi konieczność, komisja lekarska może także skierować wezwaną osobę na dodatkowe, specjalistyczne badania. Na koniec komisja wydaje oświadczenie o zdolności lub niezdolności do odbywania służby wojskowej. Z racji tego, że w Polsce nie ma już obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej (obowiązkowego poboru do wojska), osoby otrzymujące kategorię A (zdolny do czynnej służby wojskowej) zostają przeniesione do rezerwy.

Jakie badania przeprowadza wojskowa komisja lekarska?

Osoby wezwane przed komisję oczekują w poczekalni na swoją kolej, następnie są wzywane do gabinetu i proszone o zdjęcie odzieży (należy pozostać wyłącznie w bieliźnie). Badanie rozpoczyna się najczęściej od badania ciśnienia krwi i badania krwi (morfologię krwi należy wykonać wcześniej lub według zaleceń lekarza), następnie lekarz prosi o wejście na wagę, gdzie odbywa się ważenie i mierzenie. W dalszej części lekarze badają wzrok, słuch i drożność nosa.
Lekarze z komisji oglądają również stopy, by wykluczyć płaskostopie. Badane są wady postawy i naturalna budowa ciała. Komisja bada także rozpoznawanie kolorów, by wykluczyć daltonizm.

Zobacz także: Sprawdź, czy nie masz daltonizmu. Czy widzisz te cyfry?

Osoba wezwana przed komisję musi także odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu swojego zdrowia. Pytań może być wiele, ale wszystkie odnoszą się do przebytych chorób, metod leczenia lub stylu życia. O ile kiedyś tatuaże dyskwalifikowały ze służby wojskowej, dziś ich obecność nie budzi sprzeciwu, o ile nie będzie ich widać spod munduru.

Badanie krwi i moczu - to badania obowiązkowe, których wyniki wpływają bezpośrednio na decyzję komisji. Badanie krwi na obecność bilirubiny wykonuje się, by określić poziom jej stężenia. Zbyt wysoki wywołuje żółtaczkę, co tymczasowo dyskwalifikuje kandydata.

Badanie wzroku - noszenie okularów nie oznacza dyskwalifikacji ze służby wojskowej. Do wojska przyjmowani są kandydaci, którzy mają nie więcej niż +/- 3 dioptrie. Dopuszcza się także osoby z astygmatyzmem, ale nie mogą one pełnić wszystkich funkcji w wojsku i wykonywać niektórych obowiązków.

Badanie pleców i klatki piersiowej - kandydatów do wojska wyklucza lejkowata klatka piersiowa, która jest efektem nieprawidłowego rozrostu chrząstek żebrowych. Potocznie o takiej klatce piersiowej mówimy, że jest zapadnięta. Badaniu podlegają również plecy, ponieważ niektóre schorzenia i wady kręgosłupa wykluczają z czynnej służby wojskowej.

Inne badania - kandydat do wojska jest zobowiązany do pokazania komisji wyników swoich badań, jeśli choruje na chorobę przewlekłą. Dotyczy to także osób, które leczą się psychiatrycznie. Od nich także wymaga się zaświadczenia o leczeniu. Lekarze z komisji mogą zapytać o przebieg leczenia i stosowane leki. Osoba wezwana przed komisję musi liczyć się z faktem, że może być wysłana na dodatkowe badania. Jeśli lekarz uzna, że to konieczne, skieruje kandydata do specjalisty lub nawet do szpitala. Choć nie zdarza się to często, kandydat może zostać poproszony o całkowite rozebranie się za parawanem. W możliwie dyskretnych warunkach lekarz sprawdza, czy budowa ciała mężczyzny jest prawidłowa. Najczęściej jednak wystarczy odpowiedni wywiad.

Zobacz także

Jakie są kategorie zdolności do wojska?

Komisja po przeprowadzeniu podstawowych badań określa zdolność do służby wojskowej i na podstawie ich wyników orzeka, do której grupy kandydat na żołnierza się zalicza. Są 4 kategorie zdolności do wojska:
A - zdolny do czynnej służby wojskowej;
B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Zobacz także: Kwalifikacja wojskowa 2018: kiedy rusza i które roczniki obejmie?

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk/mk