Krwioplucie to objaw poważnych chorób. Jakie są przyczyny krwioplucia?

06.10.2020
Aktualizacja: 06.10.2020 12:44
Krwioplucie
fot. Shutterstock

Krwioplucie to bardzo groźny objaw. Jeśli zauważysz, że odkrztuszasz czerwoną plwocinę lub w wydzielinie wyraźnie widzisz krew, to koniecznie zgłoś się do lekarza. Krwioplucie jest częstych objawem raka, a także poważnych chorób płuc, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. 

Krwioplucie to objaw chorobowy polegający na odkrztuszaniu plwociny zawierającej krew lub podbarwionej krwią.

Szacuje się, że krwioplucie może wystąpić nawet u 10 proc. osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.  To objaw alarmujący, nieprawidłowy, wymagający pilnej konsultacji z lekarzem.

Warto wiedzieć, że krwioplucie to nie to samo, co odkrztuszanie wydzieliny z krwią, która spływa do gardła z nosa. Krew w przypadku krwioplucia bierze się z ''wewnątrz'', z nabłonka płuc lub dróg oddechowych.

Ze względu na ilość (objętość) odksztuszanej krwi wyróżnia się:

  • krwioplucie łagodne;
  • krwioplucie umiarkowane;
  • krwioplucie masywne, określane też krwotokiem płucnym, jest to stan zagrażający życiu.

Krwioplucie: przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwioplucia jest zapalenie oskrzeli oraz rozstrzenie oskrzeli, a także gruźlica. Krwioplucie jest też częstym objawem raka płuca - wtedy występuje bez innych objawów ze strony układu oddechowego.

Inne choroby, których objawem może być krwioplucie:

Rzadziej krwioplucie może być spowodowane zaburzeniami krzepnięcia krwi, nadciśnieniem płucnym, zakażeniem niektórymi pasożytami, zapaleniem naczyń, przyjmowaniem niektórych leków, a także przyjmowaniem kokainy.

Krwioplucie: diagnostyka

Krwioplucie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i wykonania odpowiednich badań, ponieważ nie można wykluczyć, że nawet śladowe początkowo krwioplucie może być zwiastunem późniejszego, zagrażającego życiu krwotoku płucnego. Do lekarza należy się zgłosić z takimi informacjami: jaka jest ilość wykrztuszanej krwi i jakie objawy towarzyszą krwiopluciu.

W przypadku krwioplucia wykonuje się zwykle RTG klatki piersiowej i bronchoskopię, czyli endoskopowe badanie oskrzeli polegające na wprowadzeniu do światła oskrzeli giętkiego bronchofibreskopu i obejrzenie ich światła oraz odszukaniu miejsca krwawienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl/ artykuł poglądowy: Krwioplucie — przyczyny, rozpoznanie i leczenie, autorstwa Katarzyny Jusyk, Alicji Siemińskiej i Ewy Jassem z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Hipertensjologii, Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku oraz Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego