Zamknij

Krwawienie z odbytu: przyczyny. Dlaczego w stolcu lub na papierze jest krew?

09.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:38
Krwawienie z odbytu: przyczyny. Dlaczego w stolcu lub na papierze jest krew?
fot. Shutterstock

Krew na papierze toaletowym? Ciemny stolec z domieszką krwi lub pokryty strzępkami świeżej krwi? Krwawienie z odbytu to objaw alarmujący i nie powinien być lekceważony. Krew może pojawić się w wyniku urazów, z powodu guzków krwawniczych, ale może być też objawem guza w jelicie grubym, polipów lub uchyłków. Sprawdź, jakie badania wykonać, czy znaleźć przyczynę krwawienia.

Krwawienie z odbytu to termin określający obecność krwi lub strzępków krwi w stolcu. Krwawienie z odbytu to objaw, którego nie wolno lekceważyć, ponieważ wskazuje na poważne nieprawidłowości. Zawsze, gdy w kale lub na papierze toaletowym obecna jest krew, należy skonsultować się z lekarzem.

Krwawienie z odbytu: przyczyny

Krwawienie z odbytu może mieć przyczyną w samym odbycie, jak i również w jelicie grubym. Czym innym jest bowiem świeża krew na papierze toaletowym lub powlekająca pasemkami kał, a czym innym strzępki krwi lub krew przemieszana z kałem. Krew świeża na papierze lub w muszli klozetowej świadczy zwykle o tym, że przyczyna krwawienia zlokalizowana jest w odbycie lub jego okolicach. natomiast krew w kale oznacza, że przyczyną może być problem z jelitem.

Najczęstszą przyczyna krwawienia z odbytu są hemoroidy, czyli usytuowane w odbycie guzki krwawnicze. Krwawienie może być jednak objawem raka jelita grubego. Dlatego warto zgłosić się do lekarza, gdy pojawi się krew, bo daje to szanse na wyleczenie choroby.

Przyczyny krwawienia z odbytu:

  • Hemoroidy
  • Szczelina odbytu
  • Polipy jelita grubego
  • Rak jelita grubego
  • Szczelina odbytu
  • Zmiany zapalne i naczyniowe
  • Uchyłki jelita grubego

Krwawienie z odbytu: badania

Proces diagnostyczny krwawienia z odbytu obejmuje badanie odbytu palcem (per rectum), badanie endoskopowe jelita grubego (kolonoskopia).

Ból odbytu: przyczyny bólu odbytu i jego okolic. Dlaczego boli odbyt? 

Krwawienie z odbytu: leczenie

Leczenie krwawienia z odbytu zależy od przyczyny tego stanu. Najczęstszą przyczynę krwawienia, czyli hemoroidy (chorobę hemoroidalną) leczy się środkami do stosowania miejscowego. Zaawansowane zmiany mogą jednak wymagać leczenia operacyjnego.

Choroby zapalne wymagają leczenia farmakologicznego. Natomiast krwawienie z uchyłków jelita jest zwykle okresowe i nie wymaga leczenia. Jedynie w niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Polipy jelita usuwa się endoskopowo. Choć są to zwykle zmiany łagodne, to mogą poprzedzać rozwój raka, dlatego usuwane są prewencyjnie. Sam rak jelita grubego wymaga leczenia chirurgicznego.

Warto wiedzieć, że krwawienie z odbytu mogą nasilać niektóre leki, zaburzające krzepniecie krwi, w tym preparaty z kwasem acetylosalicylowym lub antywitaminą K.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.