Zamknij

Najważniejsza lekcja, jaką powinniśmy wyciągnąć z 2020 roku

18.11.2020
Aktualizacja: 18.11.2020 16:08
Koronawirus
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się nagle i bezpowrotnie zmącił nasz spokój. Pokazał nam jedno: dbajcie o swoje ciało, bo nie znacie dnia ani godziny.

Ciało to system naczyń połączonych. Gdy w jednym rejonie coś szwankuje, to układ odporności koncentruje armię, obniżając gardę w innych. Sprawdź, jak o siebie zadbać, żeby zminimalizować ryzyko osłabienia organizmu.

Ryba psuje się głowy

Stan włosów mówi wiele o stanie naszego organizmu. Osłabione, wyraźnie cieńsze, łamliwe włosy mogą świadczyć o niedoborze biotyny, niedoborze żelaza, niedoborze cynku lub niedoborze witamin z grupy B; być objawem niedożywienia albo chorób tarczycy. Natomiast łysienie punktowe, tzw. łysienie plackowate, to choroba autoimmunologiczna, którą leczy się sterydami. W przypadku problemów z włosami warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego trychologa, który zdiagnozuje problem i pokieruje leczeniem.

Rozmazane litery

Nieczytelne litery to czytelny sygnał, że czas wybrać się do okulisty. Narząd wzroku też się starzeje, dlatego też nie zrzucajmy problemu na karb zmęczenia! Kłopot z rozmazywaniem liter podczas czytania książek może wskazywać na prezbiopię (starczowzroczność), problem z czytaniem napisów na billboardach sugeruje  krótkowzroczność, a zmącenie centralnego pola widzenia może być objawem m.in. zwyrodnienia plamki żółtej. Każdy z tych stanów obciąża organizm.

Niedoczyszczone uszy

Uszy czyszczone nieregularnie lub nieodpowiednio (patyczkiem kosmetycznym) również stanowią obciążenie dla organizmu. Zalegająca woskowina osłabia słuch, przez co organizm traci siły na jego wytężanie. Przy okazji, przekręcając głowę, niepotrzebnie obciążamy mięśnie. Nie wspominając o bakteryjnych stanach zapalnych, do których w konsekwencji złej higieny może dojść.

Nieleczone zęby

Zęby to jeden z najbardziej niedoszacowanych czynników przewlekłego obciążenia organizmu. Armia białych krwinek latami utrzymywana jest w gotowości, choć wyleczenie próchnicy trwa zaledwie kilkanaście minut. Nieprzekonani? Nieleczone zęby mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu II, nadciśnienia, nowotworów złośliwych, chorób serca i układu krążenia - z miażdżycą i zawałem serca włącznie!

Niespokojne serce

Masz wrażenie, że twoje serce bije za szybko lub zbyt wolno? Idź do kardiologa. Myślisz, że jesteś za młody na problemy z sercem? Błąd. Choć najczęstszą przyczyną zaburzeń pracy serca jest choroba wieńcowa, występująca u osób w podeszłym wieku, to przyczynami arytmii mogą być również: spożywanie dużych ilości kawy i herbaty oraz napojów z zawartością kofeiny, nadużywanie alkoholu czy przewlekły stres.

Silne bóle miesiączkowe

- Silne bóle miesiączkowe nie są normą - podkreślała Hanna Lis w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". "To patologia" - potwierdził dr Mikołaj Karmowski z Medicus Clinic, przestrzegając kobiety przed ślepą wiarą w słowa niektórych ekspertów, że "miesiączka musi boleć". Silne bóle menstruacyjne wymagają diagnostyki pod kątem endometriozy - która, jak każde przewlekłe schorzenie, poważnie obciąża organizm.

Problemy z erekcją

Człowiek boi się wizyty u specjalisty, bo wyobraża sobie krępujące badanie, tymczasem na początek warto zacząć od rozmowy z lekarzem pierwszego kontaktu. Stres, używki, wiek - to wszystko przekłada się na kondycję organizmu. Nie warto bagatelizować problemu, bo może być on zwiastunem problemów ze zdrowiem, jak również przyczynić się do rozwoju śmiertelnie niebezpiecznej depresji. Przy okazji przypominamy: rynek suplementów diety i leków na potencję to raj dla internetowych oszustów. Tego typu preparaty zawsze należy kupować w aptece.

Dowiedz się więcejBierzesz leki na potencję? Nie kupuj ich przez internet

Wstydliwe hemoroidy

Co ma piernik do wiatraka? Otóż ma. Nieleczone hemoroidy są przyczyną przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, który, tak samo jak w innych rejonach, powoduje obciążenie układu immunologicznego. Wstydzisz się zdjąć spodnie u proktologa? Na początek porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu. Być może uda się opanować sytuację środkami farmakologicznymi dostępnymi w aptece.

Czujność onkologiczna

Chodzi o te wszystkie podejrzane "gulki", które znajdujemy sobie pod skórą, przewlekłą chrypkę, zmieniające się pieprzyki, powiększone, niebolesne i nieruchome węzły chłonne, trudno gojące się rany, nawracające infekcje i stany podgorączkowe. Eksperci podkreślają: nie bójmy się wizyty u onkologa. Znakomita większość zmian ma charakter łagodny. A i te złośliwe, jak czerniak, czasem leczy się w pięć minut.

Niedoleczone infekcje

Niedoleczone infekcje to kolejny ważny czynnik osłabiający układ immunologiczny. Chodzi o nawracającą anginę, bolesne afty, częste  infekcje dróg moczowych, nieprzyjemne upławy, uporczywą biegunkę, zaleczone domowymi sposobami, które wymagają diagnostyki w kierunku zakażeń bakteryjnych.

Niewyrównane choroby przewlekłe

Co czwarta osoba zatrudniona w Unii Europejskiej cierpi na jakąś chorobę przewlekłą. To wiadomość i zła, i dobra. Zła, bo populacja jest w coraz gorszej kondycji. Dobra - bo znakomita większość z tych chorób ma już opracowane skuteczne protokoły leczenia, które pomimo przewlekłego charakteru choroby, utrzymują stan zapalny w organizmie na możliwie najniższym poziomie. Z coraz większym zrozumieniem na zwolnienia lekarskie wystawiane w trakcie zaostrzenia objawów patrzą też pracodawcy, co jest nie bez znaczenia dla przebiegu choroby. Stres związany z koniecznością częstego odwiedzania toalety w zespole jelita drażliwego, maskowania widocznych objawów łuszczycy, czy walki z  migreną, nie sprzyja szybkiemu ustabilizowaniu sytuacji ani pracy.

Cukrzyca

Na oddzielny podrozdział w chorobach przewlekłych zasługuje cukrzyca - w tym cukrzyca typu 2., cukrzyca 1,5 oraz cukrzyca LADA, czyli późno rozpoznana u dorosłych cukrzyca typu 1. To jeden z największych, o ile nie największy problem medyczny współczesnego świata. Liczba zachorowań na cukrzycę rośnie lawinowo, a chorzy, pomimo licznych kampanii informacyjnych, długo lekceważą objawy. Tymczasem jest to ogromne obciążenie dla organizmu, nie wspominając o poważnych konsekwencjach w postaci powikłań cukrzycy.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywania to kolejna plaga XXI wieku. Działa to w dwie strony - anoreksja i  bulimia - związane z nadmiernym odchudzaniem się i nadwaga lub otyłość - związane z nadmiernym objadaniem się, brakiem aktywności fizycznej, ale też zaburzeniami metabolicznymi. Pierwsze dwie sprzyjają niedoborom witamin i mikroelementów oraz depresji, dwie ostatnie - cukrzycy typu II, nadciśnieniu, nowotworom i depresji. O problemie z jedzeniem warto porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu. Przy okazji przypominamy o koniecznej dawce codziennego ruchu: bieganiu, domowym treningu siłowym, czterominutowej tabacie czy ćwiczeniach ze skakanką.

Przesuszona skóra

- Przesuszona skóra? - zapytacie. To nie wymysł. Skóra to największy narząd człowieka. Tak - właśnie narząd. Ponieważ przesuszenie skóry traktowane jest przez organizm jak stan zapalny, dermatolodzy przekonują, że może to być największy stan zapalny w organizmie, przyczyniający się do skrócenia życia.

Więcej tutajPrzesuszona skóra może skracać życie

Wrastający paznokieć

Na koniec - żeby tak już od czubka głowy do koniuszka palców - symboliczny wrastający paznokieć, który również może być przyczyną przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Raz na jakiś czas w ogóle dobrze jest dokładnie obejrzeć stopy pod kątem odcisków, modzeli czy niegojących się ran, które mogą sugerować podwyższony poziom cukru w organizmie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.