Kolposkopia po złej cytologii, przed operacją. Jak przebiega badanie?

09.01.2019
Aktualizacja: 04.07.2019 11:04
Kolposkopia po złej cytologii, przed operacją. Jak przebiega badanie?
fot. Shutterstock

Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu szyjki macicy przez mikroskop. W czasie badania lekarz ma możliwość dokładnego zbadania powierzchni tarczy szyjki macicy, ujścia zewnętrznego kanału szyjki, pochwy oraz sromu, a jeśli obraz będzie nieprawidłowy, może także pobrać próbkę tkanki do badania. Kolposkopia to badanie potrzebne, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy w stadium wczesnym, a nawet przedklinicznym.

Kolposkopia to badanie ginekologiczne polegające na oglądaniu tarczy szyjki macicy, ujścia zewnętrznego kanału szyjki, pochwy oraz sromu przy pomocy specjalnego mikroskopu (kolposkopu) - urządzenia z aparatem optycznym, które powiększa obraz od 4 do 50 razy.

Badanie pozwala na ocenę nabłonka, jego barwy, struktury, układu oraz naczyń krwionośnych.

Kolposkopia: wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia badania kolposkopowego jest przede wszystkim niepoprawny wynik cytologii, a także niektóre nieprawidłowe objawy.

Wskazaniem do kolposkopii jest:

  • nieprawidłowy wynik cytologii;
  • podejrzenie infekcji HPV;
  • występowanie nadżerki, przerostu, polipa szyjki macicy;
  • krwawienia z dróg rodnych;
  • upławy, nawracające zapalenia pochwy lub sromu;
  • planowany zabieg na szyjce macicy np. wymrażanie;
  • podejrzenie zmian chorobowych w kanale szyjki macicy;
  • pobranie materiału histopatologicznego w celach rozpoznawczych.

Warto wiedzieć

Kolposkopia a rak szyjki macicy

Kolposkopia to badanie umożliwiające wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. W tym stadium wyleczalność wynosi prawie 100 proc.

Kolposkopia: badanie

Badanie nie jest inwazyjne i zazwyczaj nie boli, choć jest nieprzyjemne. Kobieta musi położyć się na fotelu ginekologicznym i przygotować się tak, jak do standardowego badania. 

Do pochwy kobiety wprowadza się wziernik rozszerzający jej ściany. Następnie lekarz przystępuje do oglądania szyjki macicy w kolposkopie, przy czym urządzenia nie wkłada się do środka.

Podczas badania szyjkę macicy przemywa się specjalnym płynem, by ułatwić obserwację zmian komórkowych. Jeśli obraz będzie nieprawidłowy, lekarz może w czasie kolposkopii pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego. 

Badanie kolposkopowe trwa ok. 15 minut. Jeśli lekarz zdecyduje się na pobranie wycinków, to potrwa to nieco dłużej.

Kolposkopia: przygotowanie

Kolposkopia wymaga minimalnego przygotowania. Zaleca się, by na kilka dni przed badaniem zrezygnować ze współżycia, irygacji pochwy, a także badań ginekologicznych, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego.

Badania nie wykonuje się także w czasie menstruacji. Na kolposkopię najlepiej zgłosić się po miesiączce.

Wskazane jest również, by na badanie kobieta zgłosiła się z wynikiem ostatniej cytologii, która była wskazaniem do przeprowadzenia kolposkopii.

Uwaga, kolposkopię można bezpiecznie i bez przeszkód wykonać w ciąży. 

Kolposkopia: wynik badania

Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie. Jeśli nie zostaną wykryte żadne niepokojące zmiany, to zazwyczaj kobieta nie musi wykonywać dalszych badań. Natomiast, jeżeli zostaną wykryte wczesne zmiany komórkowe, to dalsza diagnostyka będzie konieczna. 

Jeśli podczas badania została pobrana próbka tkanki do badania, to na wyniki trzeba będzie poczekać kilka dni. Lepiej nie interpretować ich samodzielnie, a zgłosić się na wizytę do lekarza ginekologa.