Zamknij

Kołatanie serca po alkoholu. Jak powstrzymać? Czy to groźny objaw?

27.01.2022
Aktualizacja: 27.01.2022 17:15

Po wypiciu alkoholu czujesz przyspieszone bicie serca? Kołatanie serca po spożyciu alkoholu powinno skłonić do odstawienia trunków. Alkohol wpływa niekorzystnie na cały układ sercowo-naczyniowy i może zaburzać pracę serca. Dlaczego serce przyspiesza po alkoholu i dlaczego jest to groźne? WYJAŚNIAMY.

Alkohol a serce
fot. Shutterstock

Kołatanie serca to uczucie przyspieszonego bicia serca będące wynikiem zmian w częstotliwości, rytmie lub sile jego skurczu. Kołatanie serca może być objawem choroby, ale może też występować sporadycznie u osób ogólnie zdrowych (na przykład w wyniku nadmiernego stresu).

Kołatanie serca po alkoholu to dość częste zjawisko. Czy jest groźne? Wszystko zależy od tego, jak silne jest to uczucie i jak często się powtarza. 

Kołatanie serca po alkoholu — czy jest groźne?

Spożywanie alkoholu jest powiązane z pracą serca. Alkohol wpływa na układ sercowo-naczyniowy i powoduje przejściowe przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. Dlatego po nadmiernym spożyciu alkoholu może wystąpić kołatanie serca, nadmierna potliwość, uczucie gorąca, zaczerwienie skóry. 

Częste upijanie się może mieć drastyczne skutki dla zdrowia. Stale przyspieszone tętno, wysokie ciśnienie, osłabienie mięśnia sercowego i arytmia znacznie zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. 

Alkohol może też prowadzić do zmienności rytmu serca, a intensywne picie może wywołać epizody tachykardii. Alkohol jest również przyczyną aż 1/3 przypadków kardiomiopatii rozstrzeniowej - ciężkiej, nieuleczalnej choroby prowadzącej do niewydolności serca.

Alkohol podnosi ciśnienie krwi, dlatego chorzy na nadciśnienie tętnicze powinni zachować całkowitą abstynencję.

Wzrost ciśnienia po alkoholu może objawiać się kołataniem serca, a także uciskowym bólem i zawrotami głowy, uczuciem zdenerwowania, zaburzeniami snu, krwawieniem z nosa.

Kołatanie serca po alkoholu — jak zapobiegać?

Jeśli odczuwasz kołatanie serca po spożyciu alkoholu, najlepszym pomysłem będzie odstawienie trunków. Warto również zgłosić się na wizytę do lekarza i zbadać ciśnienie oraz kondycję serca. 

Źródło: mp.pl; alcoholthinkagain.com.au