Zamknij

Kiedy zrobić badania na obecność pasożytów? 8 niepokojących sytuacji

22.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022 13:45

Obecność pasożytów w organizmie związana jest z przykrymi objawami, które dotyczą wielu narządów i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak je rozpoznać? Sprawdź, kiedy i jak wykonać badanie kału.

Jak rozpoznać obecność pasożytów w organizmie? 8 objawów
fot. Shutterstock

Badanie kału  pozwala wykluczyć obecność pasożytów, takich jak glista ludzka, tasiemiec, owsiki, przywry i wiele innych. W kale wykrywane są zarówno fragmenty pasożytów, jak i ich jaja. Dzięki ustaleniu rodzaju pasożyta, jaki bytuje w organizmie, możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia i uniknięcie wielu poważnych konsekwencji. Niezdiagnozowane choroby pasożytnicze mogą prowadzić m.in. do zapalenia otrzewnej, perforacji jelita, zapalenia wyrostka i zapalenia trzustki. Co powinno nas zaalarmować?

Kiedy zrobić badania pod kątem pasożytów? 8 ważnych objawów

Pasożytami można się zarazić na przykład jedząc niedomyte warzywa i owoce. Inne drogi zakażenia to picie zanieczyszczonej wody, brak odpowiedniej higieny, jedzenie pokarmów niewiadomego pochodzenia. Analizę kału pod względem obecności pasożytów wykonuje się, jeśli u pacjenta występują określone objawy, takie jak:

 • zmiana samopoczucia (chroniczne zmęczenie, apatia, brak sił, senność)
 • dolegliwości układu pokarmowego (zaparcia, biegunki, ból brzucha, nudności, wymioty, śluz lub krew w stolcu)
 • nagła utrata wagi, zmiany w nawykach żywieniowych (nadmierny apetyt lub całkowita utrata ochoty na jedzenie)
 • niepłodność, poronienia
 • problemy skórne (trądzik)
 • bezsenność
 • nadpobudliwość
 • objawy alergiczne

Oczywiście rodzaj objawów oraz ich nasilenie związane są z konkretnym pasożytem, jaki nas zaatakował.

Jak prawidłowo oddać kał do badań?

Od tego, w jaki sposób przygotujemy próbkę kału do badań, zależy ich wiarygodność. Dlatego należy zrobić to dokładnie, przestrzegając wszystkich zasad. Pobranie próbki kału do badań krok po kroku wygląda następująco:

 • Kupujemy w aptece specjalny pojemnik z łopatką. Potrzebne będzie też suche, czyste naczynie lub czysty papier. Uwaga: nigdy nie pobieramy kału bezpośrednio z muszli klozetowej!
 • W pierwszej kolejności opróżniamy pęcherz moczowy, by nie zanieczyścić kału. Następnie oddajemy stolec na wcześniej przygotowany papier czy czyste naczynie i pobieramy jego fragment (a najlepiej kilka, z różnych miejsc) za pomocą łopatki, po czym umieszczamy w pojemniku z apteki i zakręcamy.  
 • Próbkę kału należy jak najszybciej przekazać do laboratorium (jeżeli zamierzamy zanieść próbkę później niż w ciągu dwóch godzin, należy umieścić pojemnik w lodówce)

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: instagram.com/klaudiasikora, medicover.pl