Zamknij

Jakie badania wykonywać regularnie? Kalendarz dla kobiet i mężczyzn

Jakie badania wykonywać regularnie? Kalendarz dla kobiet i mężczyzn
fot. Materiały prasowe

Regularne badania to najlepsza inwestycja w zdrowie. Badając cyklicznie krew, ciśnienie, poziom cholesterolu, można zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób. Niektóre badania należy wykonywać raz w roku, inne raz na kilka lat. Pewna grupa badań obowiązuje wszystkich, inne podzielone są według płci. Wyjaśniamy, jakie badania należy wykonywać regularnie i jak uporządkować swoją dokumentację medyczną.

Jesteś osobą ogólnie zdrową? Nie cierpisz z powodu przewlekłych chorób, przykrych dolegliwości? To nie zwalnia z regularnych badań. Każdy człowiek powinien przynajmniej raz w roku zbadać krew, mocz, ciśnienie i poziom cukru we krwi. Kobiety powinny dodatkowo badać stan szyjki macicy (badanie cytologiczne), mężczyźni prostatę (badanie per rectum).

Po co się badać, skoro nie ma objawów? Większość chorób rozwija się skrycie przez wiele lat, zanim da o sobie znać wywołując uciążliwe objawy. Wczesne wykrycie nowotworów, chorób metabolicznych, chorób tarczycy i innych schorzeń daje szanse na całkowite wyleczenie i komfortowe życie.

Jeśli martwisz się, że wszystkie wyniki badań musisz trzymać w teczkach lub czujesz stres, bo zdarza Ci się zapominać wydruków idąc na kolejne wizyty lekarskie, wypróbuj darmową aplikację Comarch MojeZdrowie24, która umożliwia przechowywanie, segregowanie i udostępnianie informacji na temat stanu zdrowia. Poniżej wyjaśniamy, jak to działa.

Badania, które należy wykonywać raz w roku

Raz w roku każdy dorosły człowiek powinien wykonać szereg badań. Podstawowym jest badanie morfologiczne krwi oceniające kondycję całego organizmu.

Morfologia krwi polega na ocenie ilościowej i jakościowej występujących we krwi elementów morfotycznych. Niedobór poszczególnych elementów morfotycznych lub ich nadmiar mogą wskazywać na przewlekłe choroby, rozwijający się stan zapalny w organizmie, infekcję wirusową lub bakteryjną, zarażenie pasożytami bądź ukryte krwawienie wewnętrzne.

Innym badaniem, które należy wykonywać raz w roku, jest OB, czyli odczyn Biernackiego, który pozwala ocenić, czy w organizmie rozwija się stan zapalny. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, pakiet badań należy rozszerzyć o CRP, czyli tzw. białka ostrej fazy, którego podwyższony poziom bardziej specyficznie niż OB wskazuje na stan zapalny i pozwala wstępnie ocenić jego przyczynę.

Regularnie warto również badać mocz. Badanie ogólne moczu powinno się wykonywać raz w roku (w przypadku osób powyżej 55. roku życia) lub raz na 2-3 lata (w przypadku osób młodszych). Badanie moczu ocenia kilka parametrów: barwę, PH, odczyn. Sprawdza się również, czy w moczu nie znajduje się białko, glukoza, barwniki żółciowe, ciała ketonowe, czerwone i/lub białe krwinki, kryształy, lub bakterie. Badanie ogólne moczu pomaga w rozpoznaniu chorób nerek, wątroby, chorób metabolicznych oraz zakażeń układu moczowego.

Kolejnym ważnym wskaźnikiem kondycji organizmu jest poziom glukozy we krwi. Wynik badania pozwala wykluczyć cukrzycę lub ocenić ryzyko rozwoju tej choroby.

Dodatkowo warto regularnie wykonywać badania stężenia hormonów płciowych w organizmie, a także stężenia TSH (hormonu tyreotropowego) regulującego działanie tarczycy i hormonu tarczycy FT4 (tyroksyny) produkowanego przez tarczycę.

Badania profilaktyczne zalecane po 30. roku życia to także testy czynnościowe wątroby, czyli tzw. próby wątrobowe, a także lipidogram, który odzwierciedla stan gospodarki lipidowej organizmu (przebieg metabolizmu lipoprotein i cholesterolu).

Te badania wykonuj regularnie:

 • morfologia krwi,
 • OB (odczyn Biernackiego),
 • badanie ogólne moczu,
 • badanie poziomu TSH,
 • lipidogram,
 • próby wątrobowe,
 • poziom cukru we krwi (glikemia).

Wyniki badań możesz zapisywać w darmowej aplikacji Comarch MojeZdrowie24, o której przeczytasz więcej na końcu artykułu.

5mmmmmmm
fot.

Kalendarz badań dla kobiet

Kobiety po 20. roku życia powinny pamiętać o badaniu ginekologicznym, wykonaniu cytologii i regularnym samobadaniu badaniu piersi.

Lekarze zalecają, by pierwsze badanie ultrasonograficzne piersi wykonać po ukończeniu 20. roku życia.

Następnie, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, po 30. roku życia USG piersi należy wykonywać już każdego roku. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki nowotworów piersi, badanie należy wykonywać co 6 miesięcy.

U kobiet po 40. roku życia pakiet badań należy powiększyć o USG narządów rodnych (USG transwaginalne). Raz na dwa lata warto wykonać USG piersi lub mammografię.

Po 50. roku obniża się poziom hormonów, dlatego oprócz podstawowych badań, do kalendarza warto wpisać wizytę u endokrynologa i badanie poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy we krwi.

Warto również wykonywać kolonoskopię wykrywającą zmiany w jelicie grubym przynajmniej raz na 5 lat, a raz na 10 lat dodatkowo badanie gęstości kości, w ramach profilaktyki osteoporozy.

4mmmmmm
fot.

Kalendarz badań dla mężczyzn

Mężczyźni powyżej 20. roku życia powinni regularnie wykonywać samobadanie jąder i zgłaszać się na badanie jąder przez lekarza (pod kątem raka jądra) co 3 lata.

Po 40. roku życia mężczyźni powinni zgłaszać się na badanie prostaty za pomocą badania per rectum - raz do roku.

Po 50. roku życia znacznie wzrasta ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Panowie w średnim wieku powinni co 5 lat zgłaszać się na kolonoskopię (badanie jelita grubego), a raz na 3 lata oznaczać poziom androgenów (męskich hormonów płciowych) oraz hormonów tarczycy (raz na 1-2 lata).

Po 65. roku życia warto wykonać badanie densytometryczne (gęstości kości), które określa ryzyko rozwoju osteoporozy.

3mmmmm
fot.

Uporządkowanie informacji to podstawa

Szybki dostęp do dokumentacji medycznej, badania i wyniki widoczne w jedynym miejscu – uporządkowanie informacji na temat stanu zdrowia jest niezwykle ważne.

Lekarz może poprosić o wyniki poprzednich badań, może też wyrazić chęć zapoznania się z wynikami badań dotyczących innych specjalności, wtedy wystarczy zalogować się do specjalnej aplikacji Comarch MojeZdrowie24, by podać niezbędne informacje. Aplikacja MojeZdrowie24 jest niezwykle przydatna również z innego względu – umożliwia kontakt z lekarzem i konsultację niepokojących objawów nawet z drugiego końca świata.

Aplikacja MojeZdrowie24 jest w pełni darmowa i dostępna dla każdego, kto chce systematycznie monitorować stan swojego zdrowia i ułatwić współpracę z lekarzem, co przekłada się na sprawniejszą diagnozę i łatwiejsze dobranie odpowiedniego leczenia. Szczególne korzyści z aplikacji odczują osoby przewlekle chore, których stan zdrowia zmusza do wykonywania większej ilości badań, do częstszych kontaktów z lekarzem oraz do ciągłego porównywania wyników.

Dzięki aplikacji wszystkie dane może zgromadzić w jednym miejscu i udostępniać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Jak działa aplikacja MojeZdrowie24? Wystarczy bezpłatnie pobrać aplikację na smartfona z Google Play lub App Store, a następnie utworzyć konto. Po zalogowaniu użytkownik ma dostęp do swojego panelu i może dodawać informacje.

Do wszystkich funkcji użytkownik ma dostęp bezpośrednio w aplikacji oraz na stronie internetowej mojezdrowie24.pl. Lekarz, by zobaczyć wyniki badań pacjenta nie potrzebuje żadnego specjalnego programu. Wystarczy, że wejdzie na stronę dladoktora.pl na komputerze i wpisze na przykład wygenerowany w aplikacji kod PIN i swoje imię i nazwisko To naprawdę proste.

2mmmmm
fot.

Aplikacja Comarch MojeZdrowie24 umożliwia:

 • Zapisywanie pomiarów ciśnienia tętniczego, pulsu, glikemii, temperatury ciała, wagi i wielu innych wyników badań. Informacje na temat stanu zdrowia przedstawione są za pomocą wykresów i tabel.
 • Monitorowanie niepokojących objawów związanych ze zdrowiem, na przykład niepokojących bóli głowy, objawów związanych z cyklem miesiączkowym, objawów ze strony układu ruchu czy układu pokarmowego.
 • Przeglądanie danych zaimportowanych z innych zintegrowanych aplikacji (Google Fit i Apple Health), w tym ilości wykonanych kroków, pokonanych kilometrów.
 • Przechowywanie całej dokumentacji medycznej w formie elektronicznej: wyników badań, kart informacyjnych, wypisów, e-recept, itd. Możliwość sortowania dokumentów po tagach, specjalizacjach, a nawet po nazwisku lekarza.
 • NOWOŚĆ! Umawianie wizyt lekarskich, tych stacjonarnych i online (funkcja rozwijana).
 • Łatwe udostępnianie danych medycznych zebranych w MojeZdrowie24 poprzez wygenerowanie kodu PIN w aplikacji, poprzez zeskanowanie kodu QR na stronie dla doktora.pl lub poprzez e-mail.

Więcej informacji na temat aplikacji znajdziesz na stronie: www.mojezdrowie24.pl

1mmmmmm
fot.