Zamknij

Okiem eksperta: Zostań własnym lekarzem – jak robić domowe testy?

Aleksandra Supryn
09.11.2015 15:08
Jak dobrze zrobić domowe testy? Sprawdź, jakie błędy możesz popełniać

Przez szybkie tempo życia i brak wolnego czasu, często zapominamy o własnym zdrowiu. Długie kolejki do lekarza wcale nam tego nie ułatwiają. Dlatego na pomoc wychodzą producenci coraz bardziej popularnych testów diagnostycznych, które możemy kupić w aptece i sami, w prosty sposób wykonać w domu. Wystarczy kropla krwi pobrana z palca lub niewielka ilość moczu, aby w krótkim czasie otrzymać wynik. Może to być pierwszy sygnał choroby i wskazówka, aby udać się na wizytę lekarską.

Sprawdź zatem, jakie testy są dostępne na rynku oraz czy powinniśmy im bezwzględnie wierzyć.

Test poziomu glukozy

Poziom glukozy we krwi powinien być często sprawdzany szczególnie przez cukrzyków. Takie badanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego glukometrem. Igłą  nakłuwa się palec, następnie kroplę krwi nakłada się na jednorazowy pasek testowy i umieszcza w aparacie. Samo nakłucie jest praktycznie bezbolesne, a wynik otrzymujemy w ciągu kilku sekund. Niektóre paski stosowane do tego badania są refundowane przez NFZ.

Badanie ogólne moczu

Badanie to można przeprowadzić za pomocą specjalnych testów paskowych, na których znajdują się specjalne pola reakcyjne. Każdy z nich odpowiada innemu parametrowi biochemicznemu i w kontakcie z próbką moczu odpowiednio się zabarwia. Odczyt wyników możliwy jest dzięki zmianie kolorów na pasku, które porównuje się z dołączoną skalą. Badanie ogólne moczu jest pomocne w wykryciu chorób takich jak cukrzyca, choroby nerek i układu moczowego, mogących początkowo przebiegać bez żadnych objawów.

Ważne jest również to, że przeprowadzając test w domowym zaciszu, powinniśmy pamiętać o tych samych czynnościach, które wykonujemy przed oddaniem próbki do laboratorium: o higienie osobistej oraz oddaniu do czystego pojemnika porannej próbki moczu ze środkowego strumienia.

Test ciążowy

Testy ciążowe to najpopularniejsze testy dostępne bez recepty. Pozwalają ustalić czy kobieta spodziewa się dziecka.

Kiedy dojdzie do zapłodnienia, w organizmie kobiety rozpoczyna się produkcja hormonu beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej), a jego stężenie wzrasta bardzo szybko – podwaja się co 1,5-2 dni. W moczu może być wykryty dopiero po 7-10 dniach. Dlatego trzeba pamiętać, że robiąc test kilka godzin po stosunku płciowym, nie dostaniemy wiarygodnego wyniku. Nowoczesne testy potrafią być skuteczne nawet w 99 proc., jednak aby mieć całkowitą pewność, konieczna jest wizyta u ginekologa.

Co ciekawe, zdarzają się przypadki dodatniego wyniku testy ciążowego u mężczyzn. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak, ponieważ ten sam hormon produkowany jest u chorych na raka jąder.

Test na antygen prostaty

PSA to marker nowotworowy pozwalający wykryć raka prostaty nawet w bardzo wczesnym stadium. Jego poziom powinien być sprawdzany raz w roku przez mężczyzn po 50. roku życia lub wcześniej, gdy w rodzinie występowały przypadki tego rodzaju nowotworu. W warunkach domowych istnieje możliwość kontroli stężenia PSA, a test poinformuje, czy poziom jest powyżej normy. Do tego badania potrzebna jest krew pobrana z opuszka palca.

Testy na narkotyki

W aptekach dostępne są testy sprawdzające obecność narkotyków w moczu. Istnieje możliwość wykrycia najpopularniejszych używek do których należą morfina, heroina, kokaina, amfetamina, marihuana i haszysz.

***

Oprócz tego na rynku dostępne są także testy do oznaczenia poziomu cholesterolu całkowitego krwi przy użyciu specjalnego aparatu.

Testy owulacyjne, pozwalają określić dni płodne kobiety.

Testy sprawdzające pH pochwy, mogą być pomocne w różnicowaniu zapaleń bakteryjnych i grzybiczych pochwy.

Testy na obecność Helicobacter pylori – wykrywają bakterię często odpowiedzialną za zapalenie i wrzody żołądka, a nawet raka.

Test FOB umożliwia sprawdzenie obecności krwi utajonej w kale, mogącej być objawem wielu chorób przewodu pokarmowego, w tym raka jelita grubego.

 

Opisane testy jak najbardziej mogą być pomocne w profilaktyce zdrowotnej. Jednak należy pamiętać, że nie są one w 100 proc. wiarygodne. Gdy otrzymamy niepokojący wynik, konieczna jest wizyta u lekarza, aby skonsultować wątpliwości i przeprowadzić dokładniejsze badania w laboratorium diagnostycznym.

___ 

ZdrowoBardzo / Aneta Moskalik