Guzek w pępku? To może być objaw nowotworu

19.03.2019
Aktualizacja: 25.03.2019 15:50
Guzek, zmiana w okolicy pępka? To groźny objaw
fot. Shutterstock

Każda zmiana w pępku, zwłaszcza ta sącząca się, powinna nas skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Może to być objaw groźnej choroby, która wymaga natychmiastowego leczenia.

Wszelkie zmiany, które pojawiają się w pępku, powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem, mogą bowiem świadczyć o poważnej chorobie. Przekonała się o tym pewna 73-latka z Hiszpanii, która zgłosiła się do szpitala z dziwną naroślą wystającą z jej pępka, z której sączyła się krew. Narośl pojawiła się u niej cztery miesiące wcześniej.

Lekarze w trakcie badań ustalili, że widoczna zmiana była twarda i miała około 2 centymetrów. Niestety pod nią wyczuli jeszcze większą zmianę, niewidoczną gołym okiem. Okazało się, że w brzuchu kobiety, w obszarze miednicy znajduje się zmiana nowotworowa o wielkości 11, 11 i 9,5 cm. To był nowotwór przerzutowy, a kobieta miała zaawansowane stadium raka jajnika (potwierdziły to biopsje).

Guzek siostry Mary Joseph/ źródło: The New England Journal of Medicine
fot. Guzek siostry Mary Joseph/ źródło: The New England Journal of Medicine

Dowiedz się więcej: Rak jajnika przebiega skrycie - idź do ginekologa!

Guzek siostry Mary Joseph – co to jest?

Guzek siostry Mary Joseph to zmiana wyczuwalna palpacyjnie w okolicy pępka. Jest ona obserwowana u pacjentów z rakiem jajnika, rakiem żołądka, rakiem trzustki czy rakiem jelita grubego, rzadziej nowotworem skóry. Zmiana jest następstwem obecności przerzutów do okołopępkowych węzłów chłonnych. Jednak nie pojawia się ona zbyt często, szacuje się, że tylko w przypadku 3% zaawansowanych nowotworów.

Nazwa „guzek siostry Mary Joseph” została po raz pierwsza użyta w 1949 r. Nadał ją Hamilton Bailey, używając nazwiska i imienia pielęgniarki, która jako pierwsza zauważyła, że chorzy z nowotworami w jamie brzusznej lub miednicy mają guz w okolicy pępka.
Skąd się bierze guzek siostry Mary Joseph? Lekarze przypuszczają, że komórki nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się przez krew lub układ limfatyczny.

Sprawdź także: Przerzuty nowotworowe to zupełnie nowe ogniska choroby. Jak powstają?

Czy guzek w okolicy pępka zawsze świadczy o raku?

Nie zawsze jednak zmiana w okolicy pępka świadczy o nowotworze – może to być wynik, np. przepukliny, naczyniaka, endometriozy czy choroby Pageta, blizna przerostowa. Aby potwierdzić źródło zamian, należy wykonać biopsję, badanie histopatologiczne lub badania obrazowe.

Niestety pacjenci z guzkiem Mary Joseph mają ogólnie złe rokowania, ponieważ guzek jest oznaką zaawansowanego stadium nowotworu złośliwego. Jednak w przypadku 73-letniej Hiszpanki wspomnianej na początku artykułu można mówić o szczęśliwym zakończeniu. Pacjentka – jak donosi „The New England Journal of Medicine” – jest w dobrym stanie ogólnym i wolna od choroby.

Zobacz także: Rak jajnika to groźny przeciwnik. Jak rozpoznać objawy choroby?
Źródło: The New England Journal of Medicine/ livescience.com