Zamknij

Ta grupa krwi zwiększa ryzyko demencji. Jak duże jest zagrożenie?

24.01.2022
Aktualizacja: 24.01.2022 13:03

Badanie krwi może wiele powiedzieć o zdrowiu konkretnej osoby. Jak się okazuje, także grupa krwi ma znaczenie. Ta charakterystyczna cecha konkretnej osoby, niezmienna w trakcie życia, niesie w sobie informację o ryzyku problemów ze zdrowiem. Która grupa krwi ma związek z większym ryzykiem problemów z pamięcią?

Grupa krwi a ryzyko demencji
fot. Shutterstock
  1. Ryzyko demencji a badania krwi
  2. Która grupa krwi daje największe ryzyko demencji?
  3. Jakie dokładnie jest ryzyko?
  4. Co to jest czynnik VIII?
  5. Grupa krwi nie jest jedynym czynnikiem ryzyka demencji

Grupa krwi nie tylko pomaga dopasować odpowiednią dietę do konkretnej osoby, ale także może informować o zwiększonym ryzyku problemów ze zdrowiem – naukowcy przypuszczają, że jednym z czynników zwiększających ryzyko chorób serca może być właśnie grupa krwi. Podobną zależność badano w przypadku demencji – jeden z raportów wskazuje, że grupa krwi może być wskaźnikiem ryzyka problemów z pamięcią, w tym demencji.

Ryzyko demencji a badania krwi

Postępujące zaburzenie mózgu, czyli właśnie demencja (otępienie) pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń – naukowcy wciąż poszukują odpowiedzi, dlaczego niektórzy ludzie na nią zapadają, jak jej zapobiegać czy jak ją leczyć. W ostatnich latach badacze odkryli kilka kwestii, które przybliżają ich do rozwikłania zagadki. Ostatnio znaleziono aż 33 związki metaboliczne we krwi, które są odmienne u osób z demencją w porównaniu ze starszymi osobami bez problemów poznawczych. Substancje te prowadzą do upośledzenia pracy mózgu. Dzięki nim jednak być może będzie można znaleźć przyczyny demencji lub umożliwić lepsze testy diagnostyczne. Co jednak o ryzyku demencji mówi grupa krwi, jaką mamy?

Która grupa krwi zwiększa ryzyko demencji?

Według badania z 2014 roku opublikowanego w „Neurology”, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN), osoby z grupą krwi AB są zdecydowanie bardziej narażone na rozwój problemów z myśleniem i pamięcią, które mogą prowadzić do demencji, niż osoby z innymi grupami krwi.

Potencjalnym winowajcą jest czynnik VIII, białko, które bierze udział w krzepnięciu krwi. Osoby z grupą krwi AB mają wyższy średni poziom czynnika VIII niż osoby z innymi grupami krwi – jego wysoki poziom ma związek z wyższym ryzykiem demencji. „Osoby z grupą krwi AB mogą być bardziej narażone na utratę pamięci w późniejszych latach niż osoby z innymi grupami krwi" – wynika z amerykańskiego badania.

Jakie dokładnie jest ryzyko?

Badanie wykazało, że osoby z krwią AB były o 82 proc. bardziej narażone na rozwój problemów z myśleniem i pamięcią, które mogą prowadzić do demencji, niż osoby z innymi grupami krwi.

Warto jednak pamiętać, że grupa krwi AB to najrzadziej występujący typ krwi w naszym kraju. W Polsce ma go ok. 8 proc. osób (AB Rh+ ma 7 proc., a AB Rh- zaledwie 1 proc.), podczas gdy grupę A ma ok. 38 proc. Polaków, a grupę 0 – 37 proc.

Według AAN, wcześniejsze badania wykazały, że osoby z grupą krwi 0 mają niższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu, czyli czynników, które mogą zwiększać ryzyko utraty pamięci i demencji.

Co to jest czynnik VIII?

Czynnik VIII (czynnik przeciwhemofilowy A) jest białkiem osocza, niezbędnym do prawidłowego krzepnięcia krwi. Jego niedobór występuje np. w przypadku hemofilii.

Zgodnie z ustaleniami AAN, wysoki poziom czynnika VIII jest też związany z wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych i demencji. Uczestnicy badania z 2014 r., którzy mieli wyższy poziom czynnika VIII, byli o 24 proc. bardziej narażeni na rozwój problemów z myśleniem i pamięcią niż ludzie z niższym poziomem tego białka. Natomiast osoby z krwią AB miały wyższy średni poziom czynnika VIII niż ludzie z innymi grupami krwi.

Grupa krwi nie jest jedynym czynnikiem ryzyka demencji

Warto jednak pamiętać, że grupa krwi nie jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji. Jak zapewniają specjaliści, większe zagrożenie chorobą otępienną niż grupa krwi niesie ze sobą nieprawidłowa dieta i niehigieniczny styl życia, w tym palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, niedostateczna ilość snu czy otyłość. To tym ważniejsze, że są to czynniki związane ze stylem życia, na które można wpłynąć, przeciwnie niż na grupę krwi. Niezwykle ważne jest też kontrolowanie i leczenie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu. Zamiast więc martwić się grupą krwi, lepiej jest dokonać pewnych zmian w stylu życia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Neurology.org / Krwiodawcy.org / Eathis.com