Zamknij

Elektroniczny nos diagnozuje 17 chorób po zapachu naszego oddechu

Monika Piorun
28.12.2016 14:43
Elektroniczny nos diagnozuje 17 chorób po zapachu naszego oddechu
fot. Przyrząd do diagnozowania chorób przez wydech

Jeśli nasz organizm nie działa prawidłowo, reakcje chemiczne, jakie w nim zachodzą, powodują specyficzną woń, na podstawie której można zdiagnozować, co nam dolega. Izraelskim naukowcom udało się skonstruować specjalne urządzenie, które działa jak detektor chorób. Na-nose analizując zapach naszego oddechu potrafi wykryć aż 17 różnych dolegliwości - od nowotworów po chorobę Parkinsona.

Zobacz także

Już w starożytności zdawano sobie sprawę z tego, że niektóre choroby mają zapach, który potrafią wyczuć najbardziej doświadczeni medycy.

Niestety ludzki nos nie jest w stanie być w tej czynności tak precyzyjny jak gadżety wyposażone w specjalne czujniki rejestrujące wszystkie parametry podczas naszego oddechu. Właśnie dlatego naukowcy opracowali Na-Nose. Na czym polega niezwykłość tego wynalazku?

Oddech jak odcisk palca

Prof. Hossam Haick z Izraelskiego Instytutu Technologicznego przekonuje, że produkty uboczne procesów chemicznych zachodzących w naszych organizmach można wykryć już na podstawie naszego oddechu. Można je porównać do odcisków palców i wykorzystywać w spersonalizowanej diagnostyce medycznej do oceniania ryzyka wystąpienia poszczególnych chorób, dla których charakterystyczna jest wydzielana przez nas woń.

Zobacz także

Choć we współczesnej medycynie od dawna mówi się o konieczności szerszego wykorzystywania prostych badań, które mogą ułatwić pracę lekarzy i pozwalać na wykrywanie chorób na wczesnym etapie, kiedy można im zapobiec niemal w 100 procentach, to jednak dotąd nie istniały odpowiednie urządzenia, które można bez żadnego kłopotu zastosować wśród pacjentów.

Jesteś tym, co wydychasz?

Opracowany przez zespół prof. Hossama Haicka Na-nose to (jak sama nazwa wskazuje) elektroniczny nos wykrywający aż 17 chorób jedynie na podstawie woni naszego oddechu.

Naukowcy wyjaśniają, że skonstruowane przez nich urządzenie można wykorzystać do sprawdzenia, w jakim stopniu jesteśmy obciążeni rozwojem takich poważnych schorzeń jak m.in. nowotwór płuc, choroba Parkinsona, rak nerek, prostaty, jajnika czy pęcherza.

Zobacz także

Na łamach " ACS Nano" hipotezę izraelskich badaczy z Hajfy potwierdziła międzynarodwa grupa 56 ekspertów z 5 krajów. Według nich, analiza woni ludzkiego oddechu wystarczy, by rozpoznać "chemiczne ślady" charakterystyczne dla różnych chorób.

Tym samym naukowcy z Zachodu docenili skuteczność metody, która od wieków jest praktykowana w Medycynie Wschodu. Adepci tradycyjnej, dalekowschodniej sztuki uzdrawiania przez 10 lat uczą się rozpoznawać poszczególne dolegliwości nie tylko na podstawie objawów, które można wyczytać na naszej twarzy lub skórze, ale także po zapachu - zarówno naszego ciała, jak wszystkich wydzielin, które produkujemy.

Jak działa Na-Nose?

 * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

__

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π