Elektromiografia: wskazania, przebieg badania, przygotowanie, cena

12.11.2019
Aktualizacja: 12.11.2019 15:10
Badanie elektromiografia
fot. Shutterstock

Elektromiografia jest metodą diagnostyczną, która służy badaniu czynności nerwów obwodowych i mięśni szkieletowych. Wskazaniem do elektromiografii są objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, w tym rwa barkowa, rwa kulszowa, spastyczność mięśni, uczucie sztywności, ból, osłabienie, zanik mięśni. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak się do niego przygotować.

Elektromiografia (EMG) to badanie oceniające funkcję nerwów i mięśni. W czasie badania sprawdza się kurczliwość mięśni po elektrycznej stymulacji nerwu. Badanie to służy rozpoznaniu chorób obwodowego układu nerwowego oraz mięśni.

Wyróżnia się dwa rodzaje elektromiografii: badanie elementarne i badanie globalne. 

  • Elektromiografia elementarna: ocenia pojedynczą jednostkę ruchową, czyli wszystkie mięśnie unerwiane przez dany nerw.
  • Elektromiografia globalna: ocenia wszystkie grupy mięśniowe kończyny. 

Na czym polega elektromiografia?

Elektromiografię elementarną, czyli oceniającą mięśnie unerwiane przez konkretny nerw, wykonuje się za pomocą elektrody igłowej, którą wprowadza się prostopadle do powierzchni skóry, głęboko w okolicę nerwu. Następne wkłucia elektrody wykonuje się co 2 cm od początkowego. Potem następuje stymulacja mięśnia i zapis w trakcie skurczu - minimalnego i maksymalnego.

Elektromiografia globalna wykonywana jest za pomocą elektrod powierzchownych przyklejanych na powierzchnię naskórka.

Stymulacja nerwów podczas badania przeprowadzana jest  za pomocą impulsów elektrycznych o niskim natężeniu. Pacjent odczuwa rytmiczne skurcze mięśni, czasami bolesne.

Elektromiografia: wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia elektromiografii jest podejrzenie uszkodzenia obwodowego układu nerwowego lub układu mięśniowego.

Badanie wykonuje się, gdy pacjent zgłasza bóle nerwów, osłabienia, uczucia pieczenia, mrowienia. Badane są również mięśnie, jeśli pojawia się ich ból, osłabienie, zanik.

Wskazaniem do badanie są:

  • uszkodzenia pojedynczych nerwów obwodowych, w tym zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie nerwu łokciowego, promieniowego, nerwu strzałkowego, twarzowego;
  • uszkodzenia korzeni nerwowych i splotów, w tym barkowego, lędźwiowo-krzyżowego;
  • uszkodzenia wielonerwowe toksyczne, metabolicznych, zapalnych (polineuropatia) np. w przebiegu cukrzycy;
  • zespół Guillaina-Barrego;
  • choroby neuronu ruchowego (SLA);
  • choroby mięśni (miopatia, dystrofia miotoniczna, zapalenie wielomięśniowe);
  • zaburzenia transmisji nerwowo-mięśniowej;
  • tężyczka.

Elektromiografia: przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do wykonania elektromiografii może być ciąża, a także obrzęk chłonny kończyn.

Elektromiografia: przygotowanie

Elektromiografia nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed zabiegiem należy jednak poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, głównie o przyjęciu aspiryny i leków obniżających krzepliwość krwi.

Należy również wcześniej uprzedzić o obecności rozrusznika serca.

Elektromiografia: po badaniu

Po badaniu można wrócić do domu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. 

Po elektromiografii można odczuwać osłabienie w nogach, ramionach, rękach lub w mięśniach twarzy, może być odczuwalna niewielka tkliwość mięśnia, który był badany. Mięśnie mogą być bolesne/osłabione nawet przez kilka dni po badaniu.

Elektromiografia: cena

Do przeprowadzenia elektromiografii w ramach NFZ, czyli bezpłatnie, potrzebne jest skierowanie, na przykład od lekarza neurologa. 

Elektromiografia wykonywana prywatnie, bez skierowania, może kosztować od 150 do nawet 300 złotych w zależności od kliniki, miasta, indywidualnych potrzeb (wskazania do badania).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.