Elektroencefalografia, czyli EEG. Na czym polega badanie?

28.01.2019 16:46
Badanie eeg wykonuje się wyłączenie po wskazaniu lekarza

Badanie EEG na rejestracji czynnościowych prądów mózgu. Osoby, które cierpią na migreny, napady padaczki, omdlenia lub są po urazie głowy, kwalifikowania są właśnie do takiego badania. Na głowę pacjentów zakłada się specjalny czepek z elektrodami, które następnie rejestrują czynność bioelektryczną mózgu. Jak przygotować się do EEG? Sprawdź! 

Badanie EEG, czyli elektroencefalografia, polega na rejestracji za pomocą elektrod czynnościowych prądów mózgu człowieka. Badanie to ułatwia rozpoznanie i różnicowanie chorób czynnościowych i organicznych mózgu.

Elektroencefalografia jest badaniem szczególnie przydatnym w przypadku osób z napadami padaczkowymi, w przebiegu zapalenia mózgu, po urazie czaszkowym. To badanie pomocnicze w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu (po udarach mózgowych).

EEG służy również do monitorowania pracy mózgu u osób chorych na padaczkę, z licznymi napadami, a także w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu, oraz do oceny zaburzeń snu.

Wskazania do badania EEG

Wskazaniem do badania są objawy nieprawidłowej czynności mózgu, na przykład napady padaczkowe, a także stan po urazie głowy.  

Wskazaniem do badania są na przykład:

 • Drgawki
 • Napady padaczki
 • Utraty przytomności
 • Omdlenia
 • Bóle głowy, migrena
 • Zawroty głowy
 • Uraz czaszkowo-mózgowy
 • Udar mózgu
 • Zaburzenia snu
 • Zaburzenia rozwoju psychoruchowego dzieci
 • Zaburzenia emocjonalne, zaburzenia koncentracji uwagi, stany lękowe
 • Zaburzenia funkcji poznawczych i procesów uczenia się

ZOBACZ: Padaczka to nie tylko drgawki. Jak objawia się epilepsja?

Przygotowanie do badania EEG

Na EEG należy zgłosić się z czystymi włosami, niepokrytymi żadnym żelem czy innymi środkami do stylizacji.

Na badanie należy przyjść po posiłku, wypoczętym i wyspanym, nie zaleca się wcześniejszego picia kawy, czy napojów energetycznych, alkoholu.

Nie należy przerywać stosowanego leczenia farmakologicznego (o zażywaniu leków pobudzających lub hamujących należy powiadomić wcześniej). Lekarzowi trzeba przedstawić opis poprzednich badań EEG (jeśli były wykonywane).

Przebieg badania EEG

Na głowę pacjenta zakłada się specjalną siateczkę, do której zostają wprowadzone elektrody, które następnie łączy się ze wzmacniaczem biologicznym. Zadaniem elektrod jest rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe mózgu (neurony) i przekazanie tych sygnałów do elektroencefalografu, który przetwarza je na serię linii falistych, z których następnie tworzy się obraz fal mózgowych.

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej. W trakcie badania, w pierwszym etapie,  pacjent musi mieć zamknięte oczy i wykonywać polecenia personelu. Osoba badana powinna leżeć spokojnie, swobodnie oddychać, nie napisań mięśni, nie poruszać się i nie rozmawiać w czasie badania.

Następnie stosuje się różne metody stymulujące: pacjent otwiera oczy, wykonuje kilka szybkich oddechów, stosuje się również fotostymulacje.  

Analizy i interpretacji zapisu EEG może dokonać wyłącznie doświadczony elektroencefalografista.