Zamknij

Pszczoły pomogą nam poznać przyczyny autyzmu?

Monika Piorun
08.08.2017 12:35

Wśród jednych z najbardziej społecznych owadów na świecie są jednostki, które nie potrafią znaleźć swojego miejsca w ulu. To właśnie one posłużą naukowcom do rozwikłania jednej z największych medycznych zagadek - autyzmu.

PollyDot, pixaby.com, CC0 Public Domain

Każdy ul to mały mikrokosmos, w którym pomiędzy zamieszkującymi go pszczołami panuje hierarchia i ściśle określone zasady zachowań. Pracowite pszczoły bacznie pilnują swojego miejsca w szeregu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich potrafią przystosować się do grupy. Nie dbają o "kontakty towarzyskie" i wyraźnie odstają od reszty.

Zjawiskiem "autystycznych pszczół" zainteresowali się naukowcy, którzy uznali, że na poziomie molekularnym można w ich przypadku znaleźć pewne podobieństwa do genów odpowiadających m.in. za relacje społeczne u ludzi oraz powstawanie skojarzeń. 

Hagai Shpigler z Uniwersytetu Illinois na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" opisał doświadczenia, które pozwoliły na identyfikację aspołecznych osobników. Zaobserwowano, że dochodzi u nich do aktywności specyficznego zestawu genów odpowiadającego za zachowania aspołeczne - podobnie jak w w przypadku osób cierpiących na autyzm.

"Autystyczne pszczoły" wyjaśnią tajemnicę powstawania autyzmu u ludzi?

Naukowcy nadal nie są pewni, jakie konkretnie geny odpowiadają za przypadki autyzmu u ludzi. Zdaniem uczonych możliwość manipulacji określonym zestawem genów odpowiedzialnych za zmiany w funkcjonowaniu mózgu pszczół może doprowadzić do rozwikłania zagadki, jaką dla lekarzy w dalszym ciągu jest autyzm.

Pszczeli mózg waży zaledwie 1 miligram, kryje w sobie jednak ponad milion połączeń nerwowych, dzięki którym funkcjonuje lepiej niż niejeden superkomputer. To właśnie niemu owady te zawdzięczają swoją wyjątkową inteligencję. Okazuje się, że sposób, w jaki funkcjonuje ten organ u niektórych pszczół, wykazuje pewne podobieństwa do mechanizmów, które można zaobserwować u ludzi.

Czy "autystyczne pszczoły" pomogą przyczynić się do wyjaśnienia przyczyn autyzmu? Dotychczasowe wyniki badań są obiecujące, ale na ostateczne rozwiązanie tej zagadki będzie jeszcze trzeba poczekać.

Zobacz także

Czy wiesz, że statystycznie co 3. łyżkę pokarmu spożywanego przez ludzi zawdzięczamy pracy pszczół zapylających rośliny?

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/π