Zamknij

Dysfonia, czyli zmiana barwy głosu. Dlaczego zmienia się głos?

09.03.2021
Aktualizacja: 09.03.2021 21:15
EAST NEWS
fot. EAST NEWS

Zmiana barwy głosu, jego wysokości, głośności to objawy, które mogą świadczyć o poważnej chorobie. Dysfonia może być też konsekwencją choroby lub operacji, na przykład krtani. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zamiany barwy głosu.

Zmiana barwy głosu, czyli dysfonia, to wielopostaciowe zaburzenie głosu. Dotyczy zwykle nie tylko samej barwy głosu, ale także częstotliwości, poziom głośności. 

Dysfonia: przyczyny zmiany barwy głosu

Wyróżnia się dysfonię czynnościową i organiczną:

  • Dysfonia organiczna: może być spowodowana chorobami krtani: zapalnymi, wadami wrodzonymi, urazami, nowotworami, guzkami, polipami, obrzękami. Dysfonia organiczna może wystąpić również po operacji i radioterapii.
  • Dysfonia czynnościowa: nieprawidłowości dotyczą natomiast pracy mięśni krtani, które mogą być spowodowane nieprawidłową emisją głosu, zaburzeniami hormonalnymi i elektrolitowymi, działaniem niepożądanym leków, chorobami metabolicznymi, niedokrwistością, niedoborami witaminowymi, chorobami endokrynologicznymi.

Dysfonia może mieć również podłoże psychiczne. Dysfonia psychogenna dotyczy zwykle kobiet w wieku 45–55 lat, narażonych na przewlekły stres. Może też występować u osób z zaburzeniami osobowości, z tendencją do reakcji konwersyjnych, z problemami emocjonalnymi.

Dysfonia: objawy 

Dysfonia, w zależności od przyczyny, może objawiać się zmianą barwy głosu, osłabieniem siły głosu (koniecznością robienia przerw w mówieniu lub wykonywanie częstych wdechów), utratą dźwięczności głosu i jego mocy, co zmusza do mówienia szeptem.

Dysfonii mogą towarzyszyć: chrypka, ból krtani, wysychanie błony śluzowej gardła i krtani, uczucie wzmożonego napięcia mięśni podczas fonacji.

Dysfonia: badania

Gdy pojawią się problemy z mówieniem - zmiana barwy głosu, poziomu głośności, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Najczęściej wykonywane badania w przypadku dysfonii to: badanie laryngoskopowe, badanie stroboskopowe, ocena akustyczna głosu, badanie EMG, badania laboratoryjne (stężenie hormonów, elektrolitów).

Dysfonia: leczenie

W każdym przypadku konieczne jest ograniczenie wysiłków głosowych. W zależności od przyczyny dysfonii leczenie może być przyczynowe (usunięcie guzów, polipów, leczenie nowotworów) lub może opierać się na rehabilitacji. Czasami konieczne jest także leczenie farmakologiczny, w tym suplementacja witamin, przyjmowanie glikokortykosteroidów, leków uspokajających.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)