Zamknij

Drożdżowy zapach moczu: przyczyny. Dlaczego mocz pachnie jak drożdże?

06.06.2022
Aktualizacja: 06.06.2022 11:53
Zakażenie dróg moczowych
fot. Shutterstock

Drożdżowy zapach moczu może być objawem infekcji. Jeśli podczas oddawania moczu poczujesz zapach drożdży, to znak, że należy zgłosić się do lekarza. Co oznacza drożdżowy zapach moczu? Czy to groźne? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Mocz ma naturalnie lekko kwaśny zapach, który zmienia się delikatnie pod wpływem zażywanych leków, spożywanej żywności, a także ilości wypijanych płynów (gdy pijesz mniej, mocz jest bardziej gęsty i ma intensywniejszy zapach). Jednak jego woń nie powinna się mocno zmieniać. Jeśli zapach moczu staje się bardzo silny, jest śmierdzący lub przypomina drożdże, to znak, że należy odwiedzić lekarza.

Drożdżowy zapach moczu. O czym to świadczy?

Zapach moczu przypominający drożdże może być objawem zakażenia grzybiczego dróg moczowych. Jeśli poczujesz ten specyficzny zapach, zgłoś się do lekarza i wykonaj badanie moczu.

Grzybica układu moczowego to zakażenie dróg moczowych, które może obejmować pęcherz moczowy, cewkę lub nerki. Infekcja wywołana jest przez grzyby inwazyjne, czyli mające zdolność wywoływania zakażenia u ludzi, najczęściej są to drożdżaki z rodzaju Candida. 

Objawy grzybiczego zapalenia dróg moczowych:

  • Grzybicze zapalenie pęcherza: częstsze oddawanie moczu, nagłe parcie na mocz, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, ból w dolnej części brzucha, czasami występuje krwiomocz, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie moczu.
  • Grzybicze zapalenie cewki moczowej u mężczyzny: ból, pieczenie lub świąd cewki, nieprawidłowa wydzielina z cewki.
  • Grzybicze zapalenie cewki moczowej u kobiety: upławy, świąd i pieczenie sromu oraz pochwy, stan zapalny.
  • Zakażenie grzybicze miedniczki i kielichów nerki: gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, krwiomocz, w skrajnych przypadkach występuje kolka nerkowa.
  • Grzybicze zakażenie nerek: gorączka, pogorszenie czynności nerek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl)