Zamknij

O czym świadczy drganie powiek? 5 możliwych przyczyn

23.02.2022
Aktualizacja: 23.02.2022 11:37

Drganie powieki, a nawet obydwu – naraz lub naprzemiennie – to niezwykle denerwujący objaw. Powody mogą być dość banalne i łatwe do leczenia – i tak jest najczęściej – lub dużo poważniejsze, co zdarza się dużo rzadziej. O czym może świadczyć drganie powieki?

O czym świadczy drganie powiek?
fot. Shutterstock
 1. Przyczyna 1: niedobór snu
 2. Przyczyna 2: nadmiar stresu
 3. Przyczyna 3: źle zbilansowana dieta
 4. Przyczyna 4: napoje z kofeiną
 5. Przyczyna 5: nadmierna ekspozycja na urządzenia elektroniczne
 6. Czy drganie powieki może być objawem poważnej choroby?

Drganie powieki powodują drobne, mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka, który odpowiada za zaciskanie się oka. Mimo próby rozmasowania drgania te mogą wcale nie ustępować. Panuje powszechna opinia, że przyczyną drgania powiek są niedobory składników mineralnych, w tym przede wszystkim niedobory magnezu. To prawda, ale nie cała. Oto najczęstsze przyczyny drgania powieki.

Przyczyna 1: niedobór snu

Za mimowolne drganie powieki najczęściej odpowiedzialne jest zmęczenie – najprostszym sposobem na nie jest więc po prostu sen. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu, aby organizm się zregenerował. Ważna jest nie tylko liczba godzin, ale też ich rozkład wciągu doby. Jeśli rytm dobowy nie jest prawidłowy, warto rozważyć zmianę trybu życia, tak by nie dopuszczać do niedoborów snu. Drżenie powieki to ważny sygnał ostrzegawczy od organizmu, że nie jest z nim dobrze.

Przyczyna 2: nadmiar stresu

Przyczyny stresu mogą być różne: natłok pracy, kłopoty finansowe, problemy uczuciowe. Każdy z nich może nie tylko podnosić ciśnienie, powodować problemy ze snem, ale także przyczynić się do drgania powieki. Jeśli to niepokój czy stres powodują, że drga ci powieka, konieczny jest relaks. Zrób to, co najlepiej cię odpręża: idź na spacer lub na masaż, poczytaj książkę, pomedytuj.

Przyczyna 3: źle zbilansowana dieta

Drganie powieki może być objawem niedoboru składników mineralnych i witamin, których powodem jest źle zbilansowana dieta. Najczęściej w organizmie brakuje wtedy kluczowych pierwiastków, m.in. magnezu, potasu czy wapnia, a także witaminy B1. Drganie powiek mogą też powodować niedobory witaminy D oraz witaminy B12. Warto zmienić dietę – lekarze zalecają przede wszystkim owoce i warzywa do każdego posiłku. Być może konieczna okaże się suplementacja, ale zawsze warto pamiętać, że składniki mineralne i witaminy najlepiej przyswajają się z żywności.

ważne!

Zaburzenia snu, przemęczenie i stres, obok niedoborów składników mineralnych, to najczęstsze przyczyny drgania powieki. Mogą one skutkować odwodnieniem organizmu, które wywołuje i nasila skurcze mięśnia okrężnego oka.

Przyczyna 4: napoje z kofeiną

Chodzi o nadmiar w diecie napojów takich, jak kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące, co związane jest z obecnością w nich kofeiny. Najlepiej odstawić je na pewien czas, np. miesiąc, i sprawdzić, jakie są efekty. Herbata czy kawa pita w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwa i nie powoduje utraty z organizmu cennych minerałów (magnezu czy wapnia), które mogłyby powodować drganie powiek. Niekorzystny jest jednak ich nadmiar. Ważnym warunkiem jest także dobrze zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednią ilość tych składników.

Przyczyna 5: nadmierna ekspozycja na urządzenia elektroniczne

Nadmierne korzystanie z komórek, laptopów czy oglądanie telewizji przyczynia się do zmęczenia oczu, które powoduje oddziaływanie na oczy światła emitowanego przez ekrany. Może to doprowadzić do skurczów mięśnia okrężnego oka, czyli drgania powiek.

Czy drganie powieki może być objawem poważnej choroby?

Tak. Przyczyny drgania powiek mogą być różne. Mogą świadczyć o łagodnych stanach – takich jak opisywane powyżej – ale też o skomplikowanych i związanych z chorobami wymagającymi podawania specjalistycznych leków, zwłaszcza jeśli występują objawy towarzyszące, np. drganie lub drętwienie innych części twarzy, silne bóle oczu czy zawroty głowy. Drganie powieki może być objawem rzadkich schorzeń, takich jak:

 • stwardnienie rozsiane
 • porażenie nerwu twarzowego
 • zespół Tourette’a
 • dystonie różnego typu
 • połowiczy kurcz twarzy.

W połączeniu z zaczerwieniem i pieczeniem oka drganie powieki może świadczyć o chorobach oczu, np. jaskrze, zespole suchego oka, erozji rogówki, zapaleniu powiek.

Aby rozstrzygnąć, co jest przyczyną drgania powieki w konkretnej sytuacji, najlepiej pójść do lekarza. Warto się do niego udać, zwłaszcza jeśli drgania powieki są dokuczliwe, częste, utrudniają codzienne funkcjonowanie albo trwają długo, np. tydzień lub dłużej, i nie można sobie z nimi poradzić standardowymi sposobami. Konkretną diagnozę może postawić tylko lekarz po zebraniu wywiadu i zleceniu ewentualnych badań dodatkowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Mp.pl / Cefarm24.pl