Zamknij

Domowy test na koronawirusa zatwierdzony do użytku. Jak działa?

18.11.2020 12:39
Domowy test na koronawirusa
fot. Shutterstock

Test na koronawirusa we własnym domu? To może być przełom. FDA zatwierdziła właśnie domowy test, który pozwala na samodzielne pobranie wymazu i jego ocenę w specjalnym urządzeniu. Wszystko wskazuje na to, że niedługo będzie można przebadać siebie i członków swojej rodziny bez wychodzenia z domu. Jaka działa domowy test na koronawirusa?

Pierwszy domowy test na koronawirusa do samodzielnego użytku został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Ten domowy test molekularny pozwala na wykrycia zakażenia SARS-CoV-2.

Domowy test na koronawirusa: jak działa?

Test firmy Lucira Health pozwala na samodzielne pobranie próbki w domowych warunkach. Test jest rekomendowany dla osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Trzeba pobrać wymaz z nosa, a następnie umieścić próbkę w specjalnej fiolce i w urządzeniu analizującym, które oceni, czy w wymazie znajduje się koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.

Test ten jako pierwszy pozwala na samodzielne wykonanie badania, bez konieczności wysyłania wymazu do laboratorium. Wynik uzyskuje się w ciągu 30 minut, jest widoczny na wyświetlaczu urządzenia. Wynik może być pozytywny (zakażenie koronawirusem) lub negatywny (brak wirusa).

FDA rekomenduje, by osoby z pozytywnymi wynikami zgłaszały wynik badania lekarzowi, który zlecił test. Powinny się izolować od osób z negatywnym wynikiem testu. 

Sprzęt do takiego badania może być wykorzystywany we własnym domu, jak i w szpitalach czy biurach. Aby samodzielnie wykonać test trzeba mieć ukończone co najmniej 14 lat.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zwraca uwagę, że choć wkrótce powinny być dostępne pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, to testy na koronawirusa wciąż będą miały kluczowe znaczenie w kontrolowaniu pandemii. Zdaniem FDA test, który można wykonać samodzielnie poza przychodnią, gabinetem lekarskim, punktem pobrań wymazów jest niezwykle ważnym narzędziem, które pozwala na odciążenie służby zdrowia i uzyskanie szybkich wyników, a co za tym idzie również szybszą izolację zakażonych.

Domowy test firmy Lucira Health nie jest dostępny w Polsce. 

Źródło: PAP, fda.gov