Diamenty pomagają wykrywać wczesne stadia raka

Aleksandra Supryn
12.10.2015 14:13
Diamenty pomagają wykrywać wczesne stadia raka
fot. Diamenty wykrywają wczesne stadia nowotworów. Rewolucyjne badania

Diamenty to nie tylko najlepsi przyjaciele kobiet. Okazuje się, że można je wykorzystywać również w medycynie. Australijscy naukowcy odkryli niedawno, że odgrywają one kluczową rolę w diagnozowaniu raka. 

Badacze z Uniwersytetu w Sydney opublikowali swoje najnowsze badania, z których wynika, że syntetyczne diamenty pomagają w wykrywaniu bardzo wczesnych stadiów nowotworów.

Diamenty w diagnozie raka

Naukowcy przeprowadzili badanie rezonansem magnetycznym przy wykorzystaniu niewielkich cząsteczek diamentu ‒ nanodiamentów, które można znaleźć w meteorytach. Z artykułu opublikowanego w magazynie medycznym „Nature Communications” wynika, że komórki rakowe podświetlają się i tworzą swego rodzaju „mapy” chorych komórek.

Dzięki temu lekarzom znacznie łatwiej będzie zauważyć zmiany rakowe w organizmie, które w początkowych stadiach choroby są prawie niewykrywalne. Tak wczesne zdiagnozowanie nowotworu daje szansę na efektywne i całkowite wyleczenie.

Diamenty w terapii nowotworowej

To nie pierwsze badania, które próbują wykorzystać diamenty do leczenia raka. W 2011 roku amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach. Dodali oni wtedy cząsteczki nanodiamentów do leków stosowanych podczas chemioterapii. Badacze podawali je myszom chorym na raka wątroby oraz piersi.

Po kilku tygodniach eksperymentu okazało się, że guzy znacznie się zmniejszyły, a sama chemioterapia jest znacznie mniej wyniszczająca i bardziej skuteczna. Ostateczne wyniki badań wykazały, że wykorzystanie nanodiamentów podczas chemioterapii znacznie zwiększyło liczbę myszy, które wyzdrowiały.  

ZdrowoBardzo / AS