Zamknij

Czy wypadanie brwi i rzęs świadczy o chorobie?

Alicja Bartosiak
13.09.2021
Aktualizacja: 13.09.2021 11:05
Wypadanie brwi i rzęs: przyczyny. Czy świadczy o poważnej chorobie?
fot. Shutterstock

Wypadanie brwi i rzęs to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się, że dotyka również dzieci. Mimo że przerzedzenie brwi i rzęs najczęściej wynika z nieprawidłowej pielęgnacji czy procesu starzenia się organizmu, w niektórych przypadkach świadczy o chorobie. Jakie schorzenia mogą objawiać się w ten sposób?

Każdy z nas codziennie traci kilka włosów z brwi i rzęs. Niewielki ubytek to naturalny proces, jednak jeśli brwi i rzęsy stają się wyraźnie przerzedzone, a w miejscu utraconych włosów nie pojawiają się nowe, powinniśmy znaleźć przyczynę takiego stanu.

Wypadanie brwi i rzęs: przyczyny

Niektóre niechorobowe przyczyny wypadania brwi i rzęs są związane z naszymi codziennymi nawykami. Wśród nich możemy wymienić na przykład:

 • Nieprawidłową pielęgnację – wypadanie brwi i rzęs może być spowodowane używaniem kosmetyków zawierających substancje, które wywołują reakcję alergiczną i podrażniają cebulki włosów. Utrata brwi i rzęs może być również związana z nieprawidłowym używaniem olejku rycynowego (który ma stymulować wzrost włosów). Zarówno makijaż, jak i demakijaż oczu powinien być przeprowadzony w delikatny sposób, z użyciem naturalnych kosmetyków;
 • Samodzielną depilację – wyrywanie włosków z brwi to wbrew pozorom trudny zabieg. Jeśli przeprowadzamy go samodzielnie, pamiętajmy, aby nie wyrywać większej ilości włosków niż to konieczne. Niezbędna jest również odpowiednia pielęgnacja, zarówno przed jak i po zabiegu;
 • Szkodliwe czynniki zewnętrzne. Zmiana temperatury oraz zanieczyszczenia, z którymi codziennie się stykamy, również mają wpływ na kondycję naszych brwi i rzęs;
 • Zabiegi kosmetyczne – przerzedzenie brwi i rzęs może być wywołane różnymi zabiegami upiększającymi (np. makijażem permanentnym), dlatego jeśli chodzi o tego typu usługi, zawsze warto wybierać specjalistyczny gabinet;
 • Stres – nadmierne wypadanie włosków może być jedną z reakcji organizmu na stres;
 • Nagły spadek odporności – osłabienie organizmu wpływa na każdą komórkę naszego ciała. Może powodować pogorszenie stanu skóry oraz utratę włosów;
 • Chemioterapię. Leczenie onkologiczne u wielu pacjentów powoduje osłabienie i wypadanie włosów. Chemioterapia niszczy chore komórki, ale niestety wpływa również na funkcjonowanie zdrowych tkanek.
 • Przyjmowanie niektórych leków (na przykład środków stosowanych w leczeniu RZS);
 • Niedobór witamin i minerałów.

Wypadanie brwi i rzęs a możliwe choroby

Niestety, w wielu przypadkach wypadanie brwi to jeden z sygnałów, jaki daje nam organizm zmagający się z chorobą.  O jakich schorzeniach może świadczyć utrata brwi i rzęs?

 • AZS ( atopowe zapalenie skóry) – choroba objawia się swędzącymi zaczerwieniami i podrażnieniami skóry. W zaawansowanym stadium atakuje także powieki, przyczyniając się do wypadania brwi, jak i rzęs.
 • Łysienie plackowate  – schorzenie prowadzi do osłabienia mieszków włosowych na całym ciele. Łysienie plackowate może towarzyszyć innym chorobom przewlekłym (m.in. Hashimoto czy zapaleniu jelita grubego)
 • Choroby tarczycy – zaburzenia endokrynologiczne wiążą się ze zmianami hormonalnymi, a wypadanie brwi i rzęs związane jest z produkowaniem zbyt małej ilości estrogenu).
 • Pasożyty – przede wszystkim zakażenie nużeńcem, który powoduje chorobę zwaną nużycą. Pasożyt ten atakuje głównie mieszki włosowe rzęs oraz brwi.
 • Łojotokowe zapalenie skóry – wywołane jest przez grzyby i wywołuje łupież, również na powierzchni brwi.
 • Nowotwory – wypadanie brwi i rzęs może być spowodowane zachorowaniem na raka skóry lub raka brzegu powieki.
 • Toczeń rumieniowaty – to choroba autoimmunologiczna, która objawia się zmianami skórnymi, bólem mięśni oraz osłabieniem i przerzedzeniem włosów.
 • Cukrzyca – w przebiegu cukrzycy mamy do czynienia z tzw. łysieniem telogenowym. Dolegliwość polega na wydłużeniu fazy spoczynku w cyklu wzrostu włosa. Oznacza to, że włosy praktycznie przestają rosnąć.

Przerzedzenie brwi: leczenie

Aby skutecznie leczyć nadmierne wypadanie brwi i rzęs, najważniejsze jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Jeżeli zaobserwujemy u siebie znaczne przerzedzenie brwi i rzęs, warto odwiedzić dermatologa. W niektórych przypadkach wystarczy rezygnacja z używanych na co dzień kosmetyków. Jeżeli lekarz uzna, że utrata włosów może być związana z chorobą przewlekłą, pacjent zostanie skierowany na badania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/nowafarmacja.pl