Zamknij

Czy wyczerpanie i ogólne zmęczenie mogą być wynikiem zespołu niespokojnych nóg?

31.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:08
Czy zmęczenie może być wynikiem zespołu niespokojnych nóg?
fot. Shutterstock

Czy zespół niespokojnych nóg (RLS) może przyczyniać się do uczucia zmęczenia i wyczerpania? Dlaczego warto leczyć to zaburzenie? Kogo najczęściej dotyka ten zespół?

Zespół niespokojnych nóg (RLS, od angielskiego restless legs syndrome) to zaburzenie neurologiczne, ruchowe związane ze snem. Chorzy odczuwają niepokój ruchowy i nieprzyjemne doznania czuciowe (nieodparta potrzeba poruszania nogami lub energicznego chodzenia), zwłaszcza podczas leżenia czy siedzenia, a także podczas snu (opisywane jako "kopanie przez sen"). W efekcie dochodzi do przewlekłego zaburzenia snu, a w konsekwencji do przewlekłego zmęczenia i uczucia wyczerpania.

Jak się diagnozuje RLS?

Rozpoznanie tego zaburzenia nie jest łatwe, bo opiera się głównie na wywiadzie z pacjentem, który w subiektywny sposób opisuje swoje dolegliwości. Jednak cztery kluczowe pytania mogą przybliżyć lekarza do postawienia właściwej diagnozy. Odpowiedź twierdząca na każde z nich sugeruje RLS. Dowiedz się, jakie to pytania.

Szacuje się, że na to zaburzenie cierpi około 8% populacji, a szansa pojawienia się tego zaburzenia rośnie wraz z wiekiem. Należy je bezwzględnie leczyć z dwóch powodów. Po pierwsze ryzyko pojawienia się tego zespołu rośnie nie tylko wraz z wiekiem, ale również niektórymi chorobami, np. niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza, niewydolnością nerek, a także wiąże się z przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza tych działających na ośrodkowy układ nerwowy. Lecząc chorobę pierwotną, przy okazji wyleczymy też RLS.

Po drugie, RLS może się pojawić w wyniku niewłaściwego stylu życia, siedzącego trybu życia, nadużywania alkoholu, nikotyny czy kofeiny, ale również z powodu stresu. Wizyta u lekarza pozwoli wykluczyć inne choroby, na modyfikację trybu życia i tym samym na poprawę samopoczucia.

Źródło: PAP