Dezorientacja i majaczenie to mogą być objawy COVID-19 u osób starszych

01.10.2020
Aktualizacja: 01.10.2020 15:26
Dezorientacja i majaczenie objawem COVID-19 u osób starszych
fot. Shutterstock

Dezorientacja i majaczenie to objawy, które dość często pojawiają się u osób starszych, chorujących na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Lekarze apelują do opiekunów i bliskich osób starszych, by nie bagatelizowali tych symptomów. Tym bardziej, że mogą być jednym z typowych objawów COVID-19 w tej grupie wiekowej. 

Dezorientacja i majaczenie objawami COVID-19?

Do takich wniosków doszli badacze z King's College London (Wielka Brytania). Przeanalizowali oni dane ponad 800 osób w wieku powyżej 65 lat, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Cześć z nich (322 osoby) była hospitalizowana z powodu COVID-19, część (535 osób) korzystała z aplikacji Covid Symptom Study, która została stworzona do rejestrowania objawów i raportowania o stanie zdrowia chorych. Okazało się, że u 25 proc. badanych dezorientacja i majaczenie były jedynymi występującymi objawami choroby, natomiast u pozostałych chorych występował jeden z nich: albo dezorientacja, albo majaczenie. Co ciekawe, nie miało znaczenia, czy chorzy mieli ciężki czy łagodny przebieg choroby.

Dlaczego akurat te objawy COVID-19 są tak charakterystyczne dla tej grupy wiekowej? Być może jest to związane z niedotlenieniem organizmu, które bardzo często towarzyszy COVID-19 (Przeczytaj więcej: Ciche niedotlenienie – bardzo niebezpieczne zjawisko u chorych na COVID-19) lub osłabieniem układu odpornościowego, które pojawia się wraz z wiekiem, a co za tym idzie większą podatnością na choroby zakaźne. Kolejną sprawą są choroby współistniejące (choroby serca i płuc, nerek, cukrzyca czy choroby związane z układem krążenia), na które cierpią zwłaszcza osoby starsze, a które są dodatkowym obciążeniem dla ich walczącego z COVID-19 organizmu.

Reagujmy na nietypowe zachowanie osób starszych

Lekarze apelują do bliskich osób starszych, by w tym trudnym czasie pandemicznym, kiedy ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest bardzo wysokie, zwracali uwagę na nietypowe zachowania. Jeśli dezorientacja lub majaczenie (lub oba te objawy równocześnie) pojawią się nagle i nie są konsekwencją innych chorób, np. Alzheimera czy starczej demencji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

– Starsi i słabsi ludzie są bardziej narażeni na COVID-19 niż ci, którzy są sprawniejsi. Nasze wyniki pokazują, że majaczenie jest kluczowym objawem w tej grupie wiekowej – tłumaczy dr Rose Penfold z King's College London, współautorka badania. I dodaje: – Lekarze i opiekunowie powinni uważać na wszelkie zmiany w stanie psychicznym osób starszych i nie wykluczać możliwości, że mogą być one wczesnym objawem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

To istotne, bo wraz z wiekiem rośnie ryzyko ostrego przebiegu choroby, która może prowadzić nawet do śmierci. Według szacunkowych danych, śmiertelność w przypadku COVID-19 wśród osób po 80. roku życia wynosi 15 proc., średni wiek chorych na COVID-19, u których rozwinął się zespół ostrej niewydolności oddechowej, co wymagało użycia respiratora, wynosi 61 lat.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Delirium a key sign of COVID-19 in frail, older people", King’s College London/ klc.uc.uk