Zamknij

Czkawka po napoju gazowanym. Skąd się bierze? Czy to normalne?

07.06.2022
Aktualizacja: 07.06.2022 16:25

Po jednym "łyku" napoju gazowanego masz nagły odruch czkawki? Taka sytuacja powtarza się za każdym razem, gdy chcesz wypić gazowany napój? To naturalna reakcja organizmu. Sprawdź, na czym to polega.

Czkawka po gazowanym
fot. Shutterstock

Czkawka to mimowolne skurcze przepony, po których dochodzi do nagłego zamknięcia się głośni, czyli tej części krtani, która zawiera struny głosowe. Skurcze przerywają przepływ powietrza i powodują wydawanie charakterystycznego odgłosu czkawki.

Czkawka jest zjawiskiem częstym i zwykle niegroźnym, pojawia się nagle i szybko przemija. Zdarza się jednak, że epizody czkawki są bardziej dokuczliwe — czkawka występuje często i trwa długo, utrudniając normalne funkcjonowanie. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem. 

Jest wiele sytuacji, w których regularnie pojawia się czkawka, jest to na przykład przepełnienie żołądka, spożycie alkoholu lub połknięcie gorącej czy też drażniącej potrawy, a także wypicie napoju gazowanego. Czy to normalna reakcja? Sprawdź, na czym to polega.

Czkawka po napoju gazowanym. Skąd się bierze?

Czkawka pojawia się w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych i rozluźnienia mięśni — tak działają ostre przyprawy, alkohol, a także napoje gazowane. Czkawka po szybkim połknięciu zimnego, gazowanego napoju jest wynikiem nie tylko podrażnienia połączeń nerwowych, ale także połknięcia zbyt dużej ilości dwutlenku węgla. Organizm stara się szybko wydalić nadmiar CO2, prowokując odruch czkawki.

Aby uniknąć czkawki od napojów gazowanych, warto spożywać je w pokojowej temperaturze i nieco "wygazowane". Można otworzyć napój, odczekać chwilę aż nadmiar gazu się ulotni i wolno przełykać małymi łykami.

Źródło: zdrowie.pap.pl