Zamknij

Nowy dziwny objaw COVID-19. Czy ma związek z brytyjskim szczepem?

20.01.2021
Aktualizacja: 20.01.2021 15:25
Owrzodzenia języka, jamy ustnej - nowy objaw COVID-19
fot. Shutterstock

Owrzodzenie języka i jamy ustnej to prawdopodobnie nowy objaw zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Coraz więcej lekarzy zwraca uwagę na tego typu zmiany. O czym mogą one świadczyć?

Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London, kilka dni temu zamieścił na Twitterze informację o nowym objawie, który zaobserwował u swoich pacjentów. Opublikowane zdjęcie opatrzył komentarzem:

"Jedna na pięć osób z covidem ma mniej powszechne objawy, których nie ma na oficjalnej liście PHE (Public Health England – przyp. redakcja). Widzę rosnącą liczbę języków covidowych i owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu!"

Na opublikowanym przez prof. Tima Spectora zdjęciu widać osobę ze zmianami na języku (tzw. covidowy język). Jego zdaniem taki nietypowy objaw pojawia się nawet u 20 proc. osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 i może być pierwszym objawem zakażenia.

O podobnych zmianach pisali na łamach "JAMA Dermatology" również hiszpańscy lekarze ze szpitala Ramon y Cajal w Madrycie. Odnotowali oni nietypową wysypkę na błonach śluzowych jamy ustnej i na skórze u kilku swoich pacjentów. Wysypka we wnętrzu jamy ustnej pojawiła się po około dwóch tygodniach od momentu pojawienia się innych objawów choroby. Podobne obserwacje mieli również lekarze z Czech. Opisali je w "Oral Diseases". Ich zdaniem te objawy pojawiają się u osób przechodzących infekcję COVID-19 łagodnie lub bezobjawowo.

Ile osób może mieć takie objawy? Nie wiadomo, jak często ten objaw występuje u pacjentów, ponieważ rzadko bada się wnętrze ust u osób z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 ze względów bezpieczeństwa (wirus przenosi się głównie drogą kropelkową).

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się tych zmian w jamie ustnej?

Zdaniem naukowców, do stanów zapalnych w jamie ustnej, zmian obrzękowych, dochodzi bardzo często w przebiegu infekcji wirusowych, np. odrze czy opryszczce. Być może tak jest również w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2.

Poza tym – zdaniem hiszpańskich lekarzy ze szpitala Ramon y Cajal w Madrycie oraz czeskich naukowców – w jamie ustnej, w jej nabłonku, jest sporo enzymu ACE2, który umożliwia koronawirusowi przenikanie do organizmu i przez to ta część może być obszarem wrażliwym na koronawirusa.

Czy zaobserwowany objaw może mieć związek z brytyjskim wariantem koronawirusa?

Nie można tego wykluczyć, ale też nie ma na to żadnych dowodów. Liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii rośnie, a więc rośnie liczba osób, u których ten objaw może potencjalnie się ujawnić.

Naukowcy z King’s College London apelują, by oficjalnie uznać te zmiany za objaw COVID-19.

Źródło: Twitter/ JAMA Dermatology/ Oral Diseases