Zamknij

"Covidowe palce" z polskiego SOR-u. Lekarka pokazała zdjęcie

19.02.2021 15:14
Karetka pogotowia
fot. Shutterstock

"Covidowe palce" to jeden z mniej typowych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarka z SOR-u pokazała zdjęcie, jak wyglądają "covidowe palce" u nastolatka.

"Covidowe palce" to termin, który narodził się w kwietniu 2020 roku. Hiszpańscy lekarze zwrócili uwagę na nietypowy objaw, który może wskazywać na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, czyli zmiany skórne przypominające odmrożenia. Symptom ten głównie pojawiał się u dzieci i młodzieży. "Jeśli nie ma w historii urazu, użądlenia lub oparzenia, żeby uniknąć nieuzasadnionego alarmu, bardzo ważne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej w celu ustalenia, czy ten przypadek może być objawem COVID-19. (...) Zaleca się postawienie diagnozy za pomocą telemedycyny" - napisała hiszpańska Rada Podiatrów w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Jak wyglądają covidowe palce?

"Covidowe palce" to palce u rąk i/lub u nóg opuchnięte, bolesne, błyszczące, z widocznymi wybroczynami lub bolesnymi pęcherzykami. Zamiany przypominają odmrożenia, rodzicom małych dzieci kojarzą się również z "bostonką", czyli chorobą wywołaną wirusem wirus coxsackie. Każdy przypadek jest inny, dlatego też w przypadku pojawienia się nietypowych zmian skórnych, nie należy zwlekać z konsultacją u lekarza.

Lekarka z polskiego SOR-u Maria Kłosińska pokazała na Twitterze, jak wyglądają takie "covidowe palce" u nastolatka.

"Prosimy o czujność. Wśród gąszczu różnych chorób covidy i pimsy nadal są obecne" - zaapelowała lek. Maria Kłosińska, nawiązując do zespołu pocovidowego PIMS-TS, rozpoznawanego u dzieci w kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

W komentarzach wyjaśniła: "Obrzęk dystalnych paliczków dłoni prawej. Zdjęcie nie oddaje dobrze zaczerwienienia palców dłoni prawej + ból. W ogóle to ciekawy przypadek - palce covidowe tylko prawych kończyn".

Inne nietypowe objawy koronawirusa to m.in:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • zmiana tolerancji wysiłku (np. szybko pojawiająca się zadyszka),
  • pojawienie się duszności wysiłkowej,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej lub bólu podczas głębokich oddechów,
  • świszczący oddech,
  • dolegliwości kardiologiczne,
  • ból w nietypowym miejscu (np. ból jądra),
  • obniżona temperatura ciała.

Źródło: TT @MariaKlosinska