Zamknij

Co może powodować ból w klatce piersiowej?

14.01.2022
Aktualizacja: 14.01.2022 16:40
Ból w klatce piersiowej - przyczyny
fot. Shutterstock

Ból w klatce piersiowej zawsze wywołuje niepokój, nie zawsze jednak oznacza zawał serca. Dowiedz się, jakie mogą być inne przyczyny bólu w klatce piersiowej i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Nie wszystkie dolegliwości w klatce piersiowej są objawem zawału serca. Ta dolegliwość może pojawić się także w innych sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że można ból w klatce piersiowej bagatelizować. W każdym przypadku lepiej skontaktować się z lekarzem. Poniżej wyjaśniamy, kiedy najlepiej to zrobić.

Ostry i nieustający ból w klatce piersiowej

Wiele osób czując ból w klatce piersiowej, obawia się, że ma zawał serca. Rzeczywiście jest to charakterystyczny objaw dla tego stanu zdrowia, zwłaszcza gdy ból trwa co najmniej pięć minut i towarzyszą mu inne objawy, takie jak: duszność, zimne poty, nudności, zmęczenie, zawroty głowy.

Ból lub ucisk w klatce piersiowej (nazywany w tym przypadku bólem wieńcowym lub bólem zawałowym) może również promieniować na ramiona, plecy, szyję, szczękę, a także do górnej części brzucha.

Objawy zawału serca mogą znacznie różnić się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie nie odczuwają żadnych objawów. Inni odczuwają miażdżący ból w klatce piersiowej. Inni mogą odczuwać jedynie dyskomfort w ramionach, szyi lub w okolicach szczęki. Ale te dolegliwości utrzymują się dłuższy czas i nie ustępują mimo zmiany pozycji, wypicia wody, czy przyjęcia leków zobojętniających.

Ból w klatce piersiowej przypominający ból zawałowy może pojawić się również w przypadku rozwarstwiającego się tętniaka aorty. Jest on silny, może również wystąpić za mostkiem, ale różni się od bólu zawałowego miejscem występowania – może być to okolica międzyłopatkowa (na plecach) lub lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Ważne!

W opisanych powyżej sytuacjach nie należy czekać, tylko trzeba natychmiast dzwonić po pogotowie. Liczy się każda minuta.

Nagły i krótko trwający ból w klatce piersiowej

Czasami ból w klatce piersiowej pojawia się nagle, jest przeszywający (niektórzy porównują go do porażenia prądem) i trwa tylko przez chwilę. Zwykle nie towarzyszą mu żadne inne objawy. Jego przyczyn może być wiele, warto jednak wymienić:

  • uraz żeber lub kręgosłupa,
  • naciągnięcie mięśnia w ścianie klatki piersiowej lub mięśni przykręgosłupowych,
  • zapalenie chrząstki żebrowej,
  • fibromialgia,
  • półpasiec,
  • nerwoból.

Ostry, kłujący i łatwy do zlokalizowania ból w klatce piersiowej

To rodzaj bólu w klatce piersiowej nazywany opłucnowym. Jest on ostry, kłujący, zlokalizowany najczęściej po prawej stronie klatki piersiowej. Może nasilać się przy głębokim szybkim oddychaniu, kaszlu lub gwałtownej zmianie pozycji ciała. Przyczyn tego rodzaju bólu może być wiele i różnicuje się je, biorąc pod uwagę szybkość pojawiania się.

Jeśli ból w klatce piersiowej nasila się stopniowo i pojawiają się inne objawy, takie jak gorączka, kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, prawdopodobnie mamy do czynienia z zapaleniem płuc lub opłucnej.

Jeśli ból pojawia się nagle i szybko narasta wraz z dusznością, możemy mieć do czynienia z odmą opłucnową lub astmą.

Jeśli ból pojawia się nagle i towarzyszą im duszność, zaburzenia rytmu serca, krwioplucie, wstrząs, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia, możemy mieć do czynienia z zatorem tętnicy płucnej.

We wszystkich przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem, a przypadku podejrzenia odmy lub zatoru, natychmiast wezwać pogotowie. To stany zagrażające życiu.

Ból w klatce piersiowej, który zmniejsza się wraz z poruszaniem

Jeśli czujesz ból lub pieczenie w klatce piersiowej, który zmniejsza się, gdy zaczniesz się poruszać, prawdopodobnie masz do czynienia ze zgagą (refluks żołądkowo-przełykowy) lub innym problemem żołądkowo-jelitowym. Zgaga wywołuje nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej i kwaśne uczucie w gardle, które mogą być odebrane jako ból w klatce piersiowej.

Ucisk w klatce piersiowej odczuwany jako ból

Czasami w klatce piersiowej pojawia się ból, któremu towarzyszy pocenie się i uczucie duszności. Te objawy – pozornie przypominające zawał serca – mogą być wywołane atakiem paniki. Jak odróżnić te dwa stany? Jest kilka różnic. Na przykład:

  • atak serca zwykle następuje po wysiłku fizycznym, w przypadku ataku paniki nie ma takiej zależności;
  • zawał serca wywołuje uczucie ściskania w klatce piersiowej (odbierane jako ból), natomiast atak paniki charakteryzuje nagły, przeszywający ból;
  • w przypadku zawału ból lub uczucie ściskania promieniuje na inne obszary ciała, natomiast w ataku paniki ogranicza się tylko do klatki piersiowej.

Ważne!

Nigdy nie lekceważ bólu w klatce piersiowej. Jeśli trwa on kilka minut i nie ustępuje, dzwoń po pogotowie. W przypadku przemijającego bólu klatki piersiowej, bez innych niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci badania pomocne w postawieniu właściwej diagnozy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/ health.clevelandclinic.org/