Zamknij

Co dzieje się z naszym ciałem po śmierci? 8 reakcji organizmu

06.12.2021
Aktualizacja: 06.12.2021 12:55
8 najważniejszych reakcji ludzkiego ciała na śmierć
fot. Shutterstock

Gdy umieramy, kończy się nasze ziemskie życie. Jednak zanim wszystkie narządy przestaną pracować, mija trochę czasu. Organizm umiera „na raty”, a proces rozkładu jest powolny. Co dokładnie dzieje się z ciałem po śmierci?

  1. Przebarwienia
  2. Wyschnięcie pośmiertne
  3. Wygładzenie zmarszczek
  4. Spadek temperatury ciała
  5. Wydalanie moczu i kału
  6. Zielonkawy odcień skóry
  7. Oddzielanie się skóry od ciała
  8. Zmiana koloru rogówki

Gdy serce przestaje bić, zaczyna się umieranie całego ciała. Zanim jednak ludzkie ciało zamieni się w proch, przechodzi wiele naturalnych, ostatnich procesów. Pierwsze zmiany w ciele można zaobserwować już kilka minut po stwierdzeniu zgonu przez lekarzy. Wtedy zmienia się wygląd skóry zmarłego – staje się ona sina i sztywna. Jakie jeszcze rzeczy dzieją się z naszym ciałem, gdy dochodzi do zatrzymania akcji serca?  Oto 7 reakcji organizmu na zgon:

Przebarwienia

Około godziny po śmierci może rozpocząć się proces odbarwiania skóry. Jest on związany z zatrzymaniem krążenia. W wyniku ustania pracy serca, krew zaczyna gromadzić się w partiach ciała, które znajdują się najniżej. W ten sposób na powierzchni skóry pojawiają się plamy opadowe, czyli charakterystyczne wybroczyny, które różnią się między sobą  kształtem i rozmiarem.

Wyschnięcie pośmiertne

Po śmierci organizm ludzki zaczyna tracić wodę, co objawia się przede wszystkim licznymi zmianami w wyglądzie skóry. Staje się ona żółtobrunatna i sztywna. Wysychanie jest widoczne na spojówce, wargach sromowych i ustach. Wysychająca skóra kurczy się, co może powodować wrażenie zwiększenia objętości włosów.

Wygładzenie zmarszczek

Kilka godzin po śmierci wszystkie mięśnie zmarłego stają się sztywne i napięte. To reakcja na zmiany zachodzące na poziomie komórkowym. U zmarłego można zaobserwować naprężenie całego ciała, w tym także twarzy, która staje się gładka. Ten etap trwa do 24 godzin, następnie mięśnie znów stają się wiotkie.

Spadek temperatury ciała

Wraz z zatrzymaniem krążenia, ciało przestaje regulować temperaturę wewnętrzną i naturalnie dopasowuje ją do otoczenia. Spadek temperatury ciała wynosi około 1 stopnia Celsjusza na godzinę.

Wydalanie moczu i kału

Po śmierci następuje stężenie pośmiertne, czyli usztywnienie mięśni w skurczu, związane ze spadkiem zawartości związków wysokoenergetycznych w mięśniach. W wyniku tego procesu zwieracze luzują się i dochodzi do wydalenia resztek kału i moczu. Rozluźnienie mięśni pochwy umożliwia… poród. Jeśli zmarła jest w zaawansowanej ciąży, gazy zgromadzone w jamie brzusznej mogą wypchnąć płód.

Zielonkawy odcień skóry

Zielone zabarwienie skóry zmarłego jest spowodowane gromadzeniem się gazów wewnątrz organizmu. Ich składnikiem jest siarkowodór, który powoduje charakterystyczny odcień skóry.

Oddzielanie się skóry od ciała

Zewnętrzna warstwa skóry człowieka składa się w większości z martwych komórek. Podczas życia dochodzi do jej cyklicznej odnowy, jednak po śmierci proces ten zatrzymuje się i naskórek zaczyna oddzielać się od ciała na trwałe.

Zmiana koloru rogówki

Gdy oczy pozostają otwarte przez dłuższy czas po śmierci, dochodzi do zmiany koloru rogówki. Może ona zmienić odcień na czerwony, a nawet czarny.

Źródło: medicalnewstoday.com, polityka.pl