Zamknij

Dr Ewa Kempisty-Jeznach o chorobach, których przyczyną jest stres

27.01.2021
Aktualizacja: 07.05.2021 07:46

- Ludzie rozwijają nowy typ chorób. Jesteśmy w stanie przyjąć tysiące smsów, tysiące maili, być cały czas połączeni na różnych liniach z różnymi ludźmi, ale ciało mówi: pas - tłumaczyła w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" dr Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz internista, autorka książki "Chorzy ze stresu".

Choroby psychosomatyczne
fot. Shutterstock

Dr Ewa-Kempisty-Jeznach była gościem Michała Figurskiego w audycji Radia ZET poświęconej zdrowiu. Ekspert opowiadała o chorobach psychosomatycznych, czyli sytuacji, w której psyche (z gr. stres) przechodzi na ciało (z gr. soma). Sprawdź, jak odróżnić chorobę psychosomatyczną od organicznej, jakie mogą być objawy chorób somatycznych oraz jak się leczy choroby psychosomatyczne.

Choroby psychosomatyczne - objawy

Dr Ewa Kempisty-Jeznach opowiadała, że są dwie główne drogi, którymi stres przedostaje się do narządów wewnętrznych. Pierwsza to droga nerwowa: nerwy sympatyczne i parasympatyczne. Druga to hormony stresu: kortyzol i prolaktyna, które zaburzają funkcjonowanie całego organizmu.

- Co psuje się pierwsze, gdy choruje głowa? - dopytywał Michał Figurski.

- U każdego psuje się coś innego. Jest cała paleta objawów, które imitują choroby organiczne. Przychodzi pacjent i mówi, że go ściska w klatce piersiowej. Myśli, że to zawał. Trzeba zrobić wszystkie badania, żeby ten zawał wykluczyć, ale jak nic nie wychodzi w ECHO serca ani EKG, to wiemy, że to nerwica serca - mówiła dr Ewa Kempisty-Jeznach.

Wśród innych objawów chorób psychosomatycznych wymieniła:

  • bóle głowy;
  • szumy w uszach;
  • zawroty głowy;
  • objawy podobne do padaczki;
  • ścisk żołądka;
  • częste chodzenie do toalety;
  • bóle podbrzusza, przypominające bóle prostaty;
  • zaburzenia libido, zaburzenia potencji.

Choroba psychosomatyczna czy choroba organiczna?

- Jak odróżnić chorobę psychosomatyczną od organicznej? - dociekał prowadzący audycję "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

- Lekarz zawsze musi zbadać pacjenta, żeby wykluczyć chorobę organiczną. Mogę podejrzewać chorobę psychosomatyczną, ale nie mogę mu tego powiedzieć. Jeśli w badaniach nic nie wychodzi, to mówimy, że to psychosomatyka. I teraz jest problem. Pomiędzy pacjentem a lekarzem musi być niesamowita chemia, żeby pacjent w to uwierzył. Bo jeśli pana coś boli, to pan nie może uwierzyć, że tam nic nie ma. Wtedy idziemy do innego lekarza i robimy turystykę lekarską. A tego właśnie nie należy robić - podkreśliła dr Ewa Kempisty-Jeznach.

Jak się leczy choroby psychosomatyczne?

- Wpuściliśmy na salony lekarskie coś, co było przed paru laty nie do pomyślenia, a mianowicie wszelkiego rodzaju techniki wyciszenia: joga, mindfulness, autogenne treningi, tai-chi. Musimy się wyciszać. Pójście w las, kontakt z naturą, spotkania z przyjaciółmi. To wszystko jest metodą leczenia. Ale nie tylko. Wpuściliśmy również nowe leki na salony lekarskie, a mianowicie adaptogeny. Są to leki, które powodują homeostazę w organizmie, czyli równowagę hormonalną. Potrafią nas uspokoić w środku. Do nich należy na przykład ashwaganda - poinformowała dr Ewa Kempisty-Jeznach.

Więcej sprawdzonych patentów znaleźć można w książce "Chorzy ze stresu".

Posłuchaj podcastu