Chorobę można wyczytać z twarzy. Na co zwrócić uwagę?

10.09.2019
Aktualizacja: 10.09.2019 14:09
Chorobę można wyczytać z twarzy
fot. Shutterstock

Chorego człowieka po twarzy jest w stanie rozpoznać nawet laik – twierdzą naukowcy. I przekonują, że intuicja może uchronić nas przed chorobami zakaźnymi. 

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie przeprowadzili ciekawy eksperyment. Ochotnikom wstrzyknęli czynnik wywołujący stan zapalny w organizmie (lipopolisacharyd), a innym podali placebo. W badaniu wzięły udział 22 osoby w wieku 19-34 lata, obu płci. Po dwóch godzinach, gdy stan zapalny zdążył się już rozwinąć, uczeni sfotografowali ich twarze. Zdjęcia dali do oceny 64 laikom.

Obserwatorzy zaskakująco trafnie, powyżej poziomu zwykłego prawdopodobieństwa, rozpoznawali oznaki choroby. Zwrócili uwagę m.in. na jaśniejsze usta i skórę, opuchniętą twarz, opadające kąciki ust, opadające powieki, zaczerwienione oczy oraz mniej błyszczącą i niejednolitą cerę.

Twarze

Montaż zrobiony z twarzy ośmiu kobiet po podaniu lipopolisacharydu (a) i placebo (b)/fot. Karolinska Institutet

– Nasze ustalenia sugerują, że wskazówki dotyczące twarzy związane ze skórą, ustami i oczami mogą pomóc w wykrywaniu osób z ostrymi chorobami i potencjalnie zaraźliwych – ocenili autorzy badania. Zdaniem naukowców wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby laicy mogli stanąć z chorymi twarzą w twarz.

Zobacz takżeCo Twoje ciało chce Ci powiedzieć? Trądzik, wzdęcia i problemy z oczami to ważne sygnały

Źródło i zdjęcie: Identification of acutely sick people and facial cues of sickness, crazynauka.pl