Zamknij

Czy chorzy z tą grupą krwi ciężej przechodzą COVID-19?

16.10.2020 10:02
Grupa krwi a przebieg COVID-19
fot. Shutterstock

Chorzy z grupą krwi A lub AB ciężej przechodzą COVID-19 niż osoby, które mają grupę krwi 0 lub B - tak wynika z ustaleń lekarzy, którzy przeanalizowali dane pacjentów hospitalizowanych od lutego do kwietnia 2020 r. w szpitalach w Vancouver w Kanadzie.

Chorzy z grupą krwi A i AB ciężej przechodzą COVID-19

Kanadyjscy lekarze przeanalizowali badania 95 osób, które cierpiały na COVID-19, infekcję wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, i były z tego powodu hospitalizowane w szpitalach w Vancouver w Kanadzie, w czasie od lutego do kwietnia 2020 r.

Okazało się, że:

  • Pacjenci z krwią typu O lub B spędzali na oddziale intensywnej terapii średnio 4,5 dnia mniej niż pacjenci z krwią typu A lub AB. Ta ostatnia grupa przebywała średnio 13,5 dnia na oddziale intensywnej terapii.
  • Pacjenci z krwią typu O lub B rzadziej wymagali sztucznej wentylacji. Tylko 61 procent pacjentów z tymi grupami krwi wymagało respiratora, w porównaniu z 84 procentami pacjentów z typem A lub AB.
  • Pacjenci z krwią typu O lub B rzadziej cierpieli na niewydolność nerek, gdy w porównaniu z chorymi z grupą krwi A i AB, którzy o wiele częściej potrzebowali dializy (procedury, która pomaga nerkom w filtrowaniu toksyn z krwi).

Czy to wystarczające dowody na to, że grupa krwi może zwiększać lub zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19? Zdaniem badaczy to dobry początek do rozpoczęcia szerszych badań w tym kierunku. I przypominają, że podobne badania były robione w innych krajach i płynące z nich wnioski były podobne.

- Pacjenci w tych dwóch grupach krwi (A i AB - przyp. redakcja) mogą być narażeni na zwiększone ryzyko dysfunkcji narządów lub niewydolności z powodu COVID-19 niż osoby z grupami krwi O lub B - podsumowali autorzy badania w artykule opublikowanym w "Blood Advances".

U osób z grupą krwi 0 jest mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2

Dwa badania opublikowane w tym tygodniu sugerują, że u osób z grupą krwi O jest mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, a tym samym mniejsze ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, niż u osób z innymi grupami krwi.

Do takich wniosków doszli:

  • naukowcy w Włoch i Hiszpanii: pacjenci z krwią typu O mieli o 50% mniejsze ryzyko ciężkiej infekcji koronawirusem (co oznacza, że o wiele rzadziej potrzebowali intubacji lub dodatkowego tlenu) w porównaniu z pacjentami z innymi grupami krwi.
  • naukowcy w Holandii: osoby z krwią typu O są mniej narażone na ryzyko zarażenia się koronawirusem w porównaniu z osobami z innymi grupami krwi. Zespół badaczy przebadał prawie pół miliona osób w Holandii. Okazało się, że wśród osób, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, tylko 38,4 procent miało krew typu O.

Ciekawe!

Wcześniejsze badania sugerowały również, że osoby z krwią typu O były mniej podatne na SARS, który ma 80% wspólnego kodu genetycznego z nowym koronawirusem. Badanie przeprowadzone w 2005 roku w Hongkongu wykazało, że większość osób zakażonych SARS miała grupy krwi inne niż 0.

Czy osoby z grupą krwi 0 mogą czuć się bezpieczne?

Grupa krwi zależy od obecności lub braku białek zwanych antygenami A i B na powierzchni krwinek czerwonych (cecha genetyczna odziedziczona po rodzicach). Osoby z krwią O nie mają żadnego antygenu. Czy to oznacza, że osoby z ta grupą krwi mogą czuć się bezpiecznie? Niekoniecznie. Na przebieg COVID-19 ma wpływ wiele czynników, m.in. wiek, choroby współistniejące. Jednak to odkrycie może pomóc lekarzom podjąć właściwie decyzje dotyczące leczenia.

Źródło: "Reduced prevalence of SARS-CoV-2 infection in ABO blood group O", Blood Advances/ sciencealert.com