Zamknij

Powstał test, który pozwala przewidzieć przebieg COVID-19

16.10.2020 10:21
Test na przebieg COVID-19
fot. Shutterstock

To wiadomość, na którą czekamy od początku wybuchu pandemii. Nowy test, opracowany przez irlandzkich naukowców, pomaga przewidzieć, czy dojdzie do zaostrzenia przebiegu COVID-19.

Zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo, łagodnie, umiarkowanie lub prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). W ciężkiej postaci rozwija się dwuetapowo, z pogorszeniem stanu zdrowia przeważnie w 9.-12. dniu od wystąpienia pierwszych objawów. To, czy dojdzie do zaostrzenia choroby, pomoże przewidzieć nowy test, opracowany przez naukowców z Irlandii.

COVID-19 - zaostrzenie przebiegu

Badacze z Royal College of Surgeons in Ireland opracowali prosty test, który pozwala przewidzieć przebieg COVID-19, a dokładniej - sprawdzić, czy może dojść do zaostrzenia przebiegu choroby.

Test polega na pomiarze poziomu dwóch cząsteczek regulujących pracę układu odpornościowego i stanów zapalnych - interleukiny 6 (IL-6) oraz interleukiny 10 (IL-10). Pierwsza nasila stan zapalny, a druga wygasza. Stosunek obu parametrów pomoże obliczyć ryzyko zaostrzenia przebiegu COVID-19.

- Punkty w systemie Dublin-Boston (tak nazwano skalę - przyp. red.) łatwo obliczyć i można go zastosować u wszystkich osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 - twierdzi prof. Gerry McElvaney z RCSI.

I dodaje: "Oparta na rzetelnych informacjach prognoza pozwoli określić, kiedy zintensyfikować opiekę lub zmniejszyć jej poziom. To klucz do skutecznego zarządzania zasobami w czasie obecnej pandemii" - podkreśla ekspert.

Nowy test pomoże też w ocenie skuteczności leczenia COVID-19.

Ciężki przebieg COVID-19 - markery

Choć w znakomitej większości przypadków (99%) zakażenie koronawirusem przebiega łagodnie, to w przypadku części pacjentów przebieg jest ciężki, a nawet fatalny w skutkach. Naukowcy wciąż szukają markerów ciężkiego przebiegu choroby.

Wśród różnych pomysłów wymieniane są m.in.:

Źródło: PAP