Zamknij

Brzuch alkoholowy: jak wygląda? Jak zgubić brzuch od alkoholu?

27.12.2021
Aktualizacja: 27.12.2021 17:36
Brzuch alkoholowy
fot. Shutterstock

Brzuch alkoholowy to typ otyłości brzusznej, która jest charakterystyczna dla osób spożywających duże ilości alkoholu. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i wcale nie jest charakterystyczny dla piwoszy. Brzuch alkoholowy występu również u amatorów innych trunków. Jak go rozpoznać? Jak się pozbyć brzucha od alkoholu? WYJAŚNIAMY.

  1. Brzuch alkoholowy — jak powstaje?
  2. Brzuch alkoholowy — jak wygląda?
  3. Brzuch alkoholowy — jak się go pozbyć?

Brzuch alkoholowy bywa też nazywany cukrowym, bo za jego powstawanie odpowiada nie tylko spożywanie alkoholu, ale także spożywanie zbyt dużej ilości rafinowanych cukrów, czyli tzw. pustych kalorii. Brzuch cukrowy może również występować u osób chorych na insulinooporność, ponieważ ten stan utrudnia przyswajanie węglowodanów.

Brzuch alkoholowy — jak powstaje?

Alkohole niskoprocentowe, w tym piwo, słodkie wino, nalewki i likiery zawierają cukry proste, które powodują szybki wzrost glukozy we krwi. Trunki wysokoprocentowe, takie jak wódka, whisky czy tequila nie stanowią źródła węglowodanów prostych, ale drinki z tymi alkoholami, które zawierają duża ilość soków, napojów słodzonych czy likierów barmańskich, mogą spowodować wzrost stężenia glukozy.

Komórki tłuszczowe w okolicach brzucha są wrażliwe na działanie insuliny — hormonu produkowanego przez trzustkę w momencie, gdy glukoza wzrasta po spożyciu posiłku (rośnie gwałtownie po spożyciu cukrów prostych). Insulina bierze udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów, daje organizmowi znak, żeby skumulował nadmiar w postaci tłuszczu, często w głębszych warstwach.

Brzuch alkoholowy pojawia się z powodu nadmiernego spożywania alkoholu, ale jego powstawaniu sprzyja także nieodpowiednia dieta (obfitująca w cukry rafinowane i tłuszcze typu "trans", uboga w warzywa i produkty pełnoziarniste) i brak aktywności fizycznej.

Brzuch alkoholowy — jak wygląda?

Brzuch alkoholowy ma specyficzny wygląd. Tę przypadłość rozpoznasz po tym, że brzuch wystaje głównie z przodu (jak piłka), ale uda, biodra, boczki nie są powiększone. Inaczej mówiąc: brzuch wystaje z przodu i nie rozlewa się na boki.

Brzuch alkoholowy — jak się go pozbyć?

Chcesz się pozbyć brzucha alkoholowego? Przede wszystkim odstaw alkohol lub znacznie ogranicz jego spożycie. Zmień dietę, ograniczając spożycie cukrów prostych i tzw. pustych kalorii, czy pokarmów, które nie dostarczają organizmowi składników odżywczych, a jedynie energię (tuczą). 

Wprowadź do jadłospisu świeże warzywa, owoce, stosuj dietę bogatoresztkową. Zacznij regularnie ćwiczyć — przynajmniej co drugi dzień. 

Brzuch alkoholowy nie zniknie wyłącznie po odstawieniu alkoholu. Aby wrócić do zdrowej i smukłej sylwetki potrzeba czasu i wielu zmian. Warto jednak zawalczyć o powrót do formy.

Brzuch alkoholowy jest dla wielu osób nie tylko powodem kompleksów. Jest też groźny dla zdrowia, bo tłuszcz odkładający się w głębszych warstwach skóry (tkance trzewnej) zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Upośledza też pracę narządów, które obrasta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.