Zamknij

Ból pleców w COVID-19. Kiedy ból pleców wskazuje na COVID?

06.10.2021
Aktualizacja: 06.10.2021 14:25
Ból pleców w COVID-19
fot. Shutterstock

Czujesz ból pleców, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak kaszel, duszności, gorączka? Koniecznie wykonać test na koronawirusa. Ból pleców może być objawem zaawansowanej choroby COVID-19. Jak bolą plecy po zakażeniu koronawirusem? Sprawdź, co warto wiedzieć. 

  1. Dlaczego bolą plecy w COVID-19?
  2. Jak bolą plecy w COVID-19?
  3. Jak leczyć ból pleców w COVID-19?

Jednym z objawów COVID-19 jest ból mięśni. Ponieważ plecy składają się wielu grup mięśni, to osoby, które przechodzą infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 mogą odczuwać bóle pleców na różnych odcinkach.

Bóle pleców nie są zaliczane do wczesnych objawów COVID-19, zwykle pojawiają się w późniejszych etapach choroby.

Dlaczego bolą plecy w COVID-19?

Uważa się, że ból mięśni (w tym mięśni występujących w obrębie pleców) jest odpowiedzią układu odpornościowego na toczący się proces zapalny wywołany przez koronawirusa SARS-CoV-2.

To taki sam mechanizm, jaki wywołuje bóle mięśniowo-stawowe po zakażeniu wirusem grypy.

Ból pleców u chorych na COVID-19 może być także spowodowany ograniczoną ruchomością podczas choroby. Dotyczy to zwłaszcza osób leżących.

Jak bolą plecy w COVID-19?

Chorzy na COVID-19 skarżą się zazwyczaj na ból dolnej część pleców, a także ból w okolicy łopatek.

To ból intensywny, głęboki, czasami ciężki do zniesienia, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Zmiana pozycji, kąpiel, okłady zwykle nie przynoszą ulgi i nie powodują ustąpienia bólu.

Ból pleców związany z COVID-19 trwa dłużej niż ból spowodowany nadmiernym wysiłkiem, przeciążenie, przewianiem. Ból pleców po zakażeniu koronawirusem może trwać wiele dni lub tygodni. Osoby cierpiące na tzw. długi COVID (long COVID) mogą zmagać się z tą przypadłością nawet przez wiele miesięcy.

Jak leczyć ból pleców w COVID-19?

Ból pleców występujący w przebiegu COVID-19 ustępuje zwykle wraz z wyleczeniem. Leczenie bólu opiera się na stosowaniu leków przeciwbólowych w tabletkach lub miejscowo. Chorzy powinni odpoczywać, nie przemęczać się.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; yourcovidrecovery.nhs.uk