Zamknij

Ból nóg: przyczyny. Dlaczego bolą nogi?

17.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:57

Nogi noszą duży ciężar, narażone są zatem na przeciążenia i urazy. Bolą często, ale zwykle z błahego powodu. Problem pojawia się, gdy ból nóg jest silny, powraca z niewiadomego powodu, utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlaczego bolą nogi? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu nóg - od przeciążeń i bólów wzrostowych, po poważne choroby.

Ból nóg - przyczyny
fot. Shutterstock

Ból nóg to objaw bardzo częsty i zwykle niegroźny. Najczęściej wynika z przeciążenia, na przykład po długim spacerze, bywa też wynikiem urazów stawów, kości, mięśni, więzadeł. Zdarza się jednak, że ból nóg wcale nie jest z nimi bezpośrednio związany i może wynikać z problemów z kręgosłupem lub żyłami. 

Dlaczego bolą nogi?

Przyczyny bólu nóg mogą być mięśniowo-szkieletowe, neurologiczne lub naczyniowe.

Ból nóg może być ostry, tępy, może mu towarzyszyć drętwienie, mrowienie, pieczenie, może też promieniować do innych części ciała. Ból może być stały lub nasilać się i osłabiać.

URAZY: skręcenia, złamania, kontuzje mięśni po ciężkim treningu lub wypadku są częstym powodem bólu nóg.

BÓLE PRZECIĄŻENIOWE: pojawiają się pod wpływem długotrwałego, powtarzającego się obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego bez odpowiedniego odpoczynku, po intensywnej aktywności fizycznej.

ZAKRZEPICA ŻYŁ GŁĘBOKICH: może przebiegać bezobjawowo, ale zwykle schorzeniu towarzyszą obrzęk i ból w nodze, nasilający się podczas stania i chodzenia, zaczerwienienie i ocieplenie skóry, sinica stóp. Przyczyną zakrzepicy jest tworzenie się skrzeplin, które spowalniają przepływ krwi w żyłach lub go całkowicie blokują.

ZWYRODNIENIA KRĘGOSŁUPA: mogą powodować miejscowe stany zapalne z uciskiem na struktury nerwowe. Zwykle dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powodując przewlekłe bóle krzyża promieniujące do nóg - ból pojawia się najczęściej nocą.

DNA MOCZANOWA: pierwszym symptomem dny moczanowej jest zazwyczaj silny, nagły ból stawu, obrzęk, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie i napięcie znajdującej się nad nim skóry. Choroba może zaatakować stawy rąk, barkowy, kolanowy, ale najczęściej ból umiejscawia się w paluchu (stopa). Choroba związaną z zaburzeniami przemiany materii, czego konsekwencją jest odkładanie się w stawach kryształków kwasu moczowego, zwanych moczanami.

RWA KULSZOWA: charakteryzuje się nagłym rwącym ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniującym pod pośladek, do tylnej części uda, następnie do boku podudzia aż do stopy. Przyczyną jest ucisk jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. 

BÓLE INFEKCYJNE: bóle mięśni i stawów towarzyszą często infekcjom wirusowym, na przykład grypie oraz innym zakażeniom organizmu.

ZAPALENIE STAWÓW: zarówno młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, jak i reaktywne zapalenie stawów powoduje ból silny, przewlekły ból nóg.

BÓLE PSYCHOGENNE: ból kończyn może mieć podłoże psychiczne i może być związany z trudną sytuacją w domu, w szkole, w pracy, gdy człowiek żyje w napięciu, jest wciąż zdenerwowany.

ZABURZENIA WODNO-ELEKTROLITOWE: bolesne kurcze w łydkach mogą być spowodowane przyjmowaniem leków odwadniających, przeczyszczających, stosowaniem diety odchudzającej. Powodem zaburzeń wodno-elektrolitowych są odwodnienie organizmu lub niedobór składników mineralnych.

BÓLE WZROSTOWE: występują późnym wieczorem lub w nocy, często wybudzają dziecko ze snu. Ból wzrostowy to ból obustronny, symetryczny ból, pulsowanie, ciągnięcie w okolicy ud, podudzi oraz okolicy podkolanowej i stawów skokowych. Początek dolegliwości najczęściej przypada na wiek 4.–6. roku życia.

Co robić, gdy bolą nogi?

Gdy ból nóg nie ustaje pomimo stosowania preparatów przeciwbólowych, masaży, próby odciążenia nóg, lub gdy nasila się i towarzyszą mu inne objawy, takie jak zaczerwienienie skóry, gorączka, złe samopoczucie, ból w innych rejonach ciała, należy jak najszybciej zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego).

Lekarz po zebraniu wywiadu skieruje na odpowiednie badania - RTG, rezonans, badanie żył lub inne. Dopiero po ustaleniu przyczyny możliwe jest rozpoczęcie leczenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.