Zamknij

To może być objaw i skutek COVID-19. Na tę dolegliwość skarży się wielu chorych

28.12.2020
Aktualizacja: 28.12.2020 17:00

Ból mięśni to może być zarówno objaw, jak i skutek COVID-19. Wiele wskazuje na to, że koronawirus osłabia układ mięśniowy, podobnie jak grypa. Dowiedz się więcej na ten temat.

Bóle mięśni - objaw i skutek COVID-19
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje nie tylko płuca, mózg, serce, naczynia krwionośne i inne ważne narządy, ale również mięśnie. Konsekwencją tego jest długo utrzymujące się napięcie mięśniowe (objawiające się ich bólem), a w konsekwencji chroniczne osłabienie mięśni. To dlatego tak wiele osób po przejściu COVID-19 czuje zmęczenie, osłabienie, brak sił i wymaga rehabilitacji nie tylko oddechowej, ale również ruchowej.

Koronawirus osłabia układ mięśniowy

Potwierdza to dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, fizjoterapeutka. Zauważyła ona u swoich podopiecznych, którzy przeszli infekcję wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, właśnie napięcie mięśniowe, które w konsekwencji prowadziło do osłabienia mięśni. Do ośrodka, którym kieruje, w czasie drugiej fali pandemii zgłosiło się znacznie więcej osób wymagających rehabilitacji ruchowej (m.in. ćwiczeń aktywizujących i zmniejszających napięcie). Może to oznaczać, że jest to dość częste powikłanie pocovidowe. Co prawda, nie zostało to jeszcze zbyt dobrze zbadane, ale na podstawie dotychczasowych obserwacji można przypuszczać, że koronawirus SARS-CoV-2 osłabia układ mięśniowy, podobnie jak grypa

Zdaniem dr Agnieszki Wnuk-Scardaccione, dolegliwości te pojawiają się zarówno u pacjentów młodych, jak i u starszych. Nie ma znaczenie również przebieg choroby. Zmęczenie i bóle mięśni pojawiają się u pacjentów, którzy przechodzili COVID-19 lżej i ciężej.

Ból mięśni, zmęczenie to objawy "długiego covidu"

W Polsce obecnie powstało kilka ośrodków, które pomagają pacjentom po przejściu COVID-19, w powrocie do zdrowia. Jest to efekt coraz większej wiedzy na temat tzw. długiego COVID-u, czyli długoterminowych skutków tej infekcji. Co istotne, mogą się one pojawić nawet u osób, u których infekcja przebiega stosunkowo łagodnie. Objawy, które mogą się pojawić u osób z tzw. długim covidem to właśnie: duszność, nieustępujący kaszel, bóle stawów, bóle mięśni, problemy ze słuchem i wzrokiem, bóle głowy, utrata węchu i smaku, a także uszkodzenie serca, płuc, nerek i jelit, problemy ze zdrowiem psychicznym (m.in. depresja, stany lękowe i trudności ze skupieniem się, zaburzenia koncentracji i pamięci). U pacjentów po COVID-19 można też stwierdzić obniżoną tolerancję wysiłku.  

Pilotażowe programy pomocy osobom po COVID-19, które realizowane są w kilku miejscach w Polsce, utworzone przez specjalistów, mają na celu rehabilitację ozdrowieńców. Wielu ekspertów podkreśla, że COVID-19 wywraca wielu chorym życie do góry nogami. "Niestety dla części osób wyleczenie zakażenia, to dopiero początek dramatu. Wracają ze szpitali do domu, ale nie są w stanie podjąć pracy, są zależni od swoich rodzin" –  tłumaczy prof. Jan Szczegielniak i dodaje, że jego zdaniem rehabilitacja osób po COVID-19 stanie się wkrótce osobnym nurtem we współczesnej medycynie.

Źródło: PAP/ abczdrowie.pl