Zamknij

Objawy COVID-19 u zaszczepionych: ten objaw występuje najczęściej

02.11.2022
Aktualizacja: 02.11.2022 15:50

Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 często różnią się u osób, które są w pełni zaszczepione i u tych, którzy nie przyjęli szczepień. Zaszczepieni zazwyczaj przechodzą infekcję wirusem łagodnie, czasami nie wiedzą nawet, że chorują. Jest jednak jeden objaw, który zgłasza większość zaszczepionych z COVID-19.

Ból głowy w COVID-19
fot. Shuttertsock

Według danych aplikacji "Zoe Covid Study", która śledzi dominujące objawy COVID-19, uporczywy ból głowy jest jednym z najczęstszych objawów obserwowanych obecnie u osób w pełni zaszczepionych, które zaraziły się koronawirusem. Ból jest opisywany jako pulsujący, stały, ostry lub tępy. Według ostatnich danych "Zoe" objaw ten zgłosiło około 69% użytkowników.

Jak rozpoznać, że ból głowy to objaw COVID-19?

Bóle głowy mogą być wywoływane przez różne wirusy, w tym wirusy przeziębienia i grypy, dlatego twórcy aplikacji publikują cechy charakterystyczne bólu głowy, które zgłaszają zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 i przekonują, że są to tzw. znaki ostrzegawcze.

Większość zakażonych odczuwa bóle głowy na samym początku choroby. Bóle utrzymują się średnio od trzech do pięciu dni, ale niektórzy cierpią z powodu uporczywego bólu znacznie dłużej. Utrzymywanie się tego objawu może sugerować długi Covid lub chorobę neurologiczną. Dlatego bardzo silny ból, który nie poddaje się leczeniu środkami przeciwbólowymi, powinien skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia niezbędnych badań.

Zaszczepieni, którzy zachorowali na COVID-19 zgłaszali:

  • ból umiarkowany lub bardzo silny,
  • uczucie "pulsowania", silny ucisk, przeszywający ból,
  • ból obustronny, a nie w jednym obszarze głowy,
  • ból trwający dłużej niż trzy dni,
  • ból odporny na zwykłe środki przeciwbólowe.

Uporczywym bólom głowy towarzyszą też inne objawy COVID-19, takie jak zmęczenie i utrata węchu, a także ból gardła (charakterystyczny dla infekcji wariantem Omikron), gorączka, silne bóle mięśni, uporczywy kaszel i zawroty głowy.

Twórcy aplikacji poinformowali, że mniej objawów COVID-19 zgłaszają osoby, które otrzymały szczepienie, co sugeruje, że chorują mniej poważnie i szybciej dochodzą do zdrowia, niż osoby, które nie przyjęły cyklu szczepień przeciw COVID-19.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: health-study.joinzoe.com, mirror.co.uk