Zamknij

Ból gardła w nocy i po przebudzeniu może być objawem choroby. 8 przyczyn

23.02.2022
Aktualizacja: 23.02.2022 10:50

Ból gardła, nasilający się wieczorem i rano może wynikać z niezdrowego stylu życia, ale nie zawsze. W niektórych sytuacjach stanowi jeden z objawów chorobowych. Jakie mogą być przyczyny nawracającego bólu gardła?

8 przyczyn nocnego i porannego bólu głowy
fot. Shutterstock
  1. Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych
  2. Cukrzyca
  3. Infekcje górnych dróg oddechowych
  4. Alergie
  5. Nowotwór gardła lub krtani
  6. Refluks żołądkowo-przełykowy
  7. Zaburzenia laryngologiczne
  8. Niedobór witamin

Ból gardła w nocy i nad ranem nie musi być powodem do niepokoju. W wielu przypadkach dyskomfort jest związany z podrażnieniem błony śluzowej. Do takiego stanu prowadzi m.in. nadużywanie alkoholu, palenie papierosów (zwłaszcza przed snem), a także narażenie na gorące, suche powietrze. Jest to odczuwalne zwłaszcza zimą, gdy nie używamy nawilżacza powietrza. Latem śluzówkę gardła może przesuszać klimatyzacja. Podrażnienia błony śluzowej możemy doświadczać raz na jakiś czas, dolegliwość ta zwykle mija po kilku dniach. Ból gardła może być też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (na przykład obniżających ciśnienie krwi). Zdarza się jednak, że wieczorny i poranny ból jest związany z chorobą. Schorzenia, w których przebiegu może wystąpić ból gardła nasilający się w nocy, to między innymi:

Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych

Dotyczy bólu gardła, który utrzymuje się powyżej 3 miesięcy i jest konsekwencją nieleczonego lub nawracającego zapalenia migdałków. Chorzy, oprócz bólu gardła, skarżą się również na przykry zapach z ust, zaleganie wydzieliny, a w niektórych przypadkach również stan podgorączkowy.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba, która objawia się w specyficzny sposób, zwłaszcza w początkowym stadium. Jednym z objawów cukrzycy może być suche gardło i chrypka, bez podwyższonej temperatury.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Pospolite infekcje powodują stan zapalny gardła, co objawia się nie tylko bólem, ale i obrzękiem gardła. W nocy trudno nam powstrzymać spływanie wydzieliny wzdłuż ściany gardła dlatego dolegliwości są szczególnie nasilone rano.

Alergie

U alergików ból gardła jest spowodowany przewlekłym katarem. Dyskomfort w gardle nasila się właśnie w godzinach nocnych i nad ranem. Większość alergików zmaga się z tego typu objawami głównie wiosną i latem.

Nowotwór gardła lub krtani

Ból gardła i uczucie „przeszkody”, która uniemożliwia normalne połykanie, to pierwszy objaw nowotworu gardła i krtani. Oprócz bólu gardła może pojawić się również przewlekła chrypa, pieczenie i ból języka, niegojące się owrzodzenia jamy ustnej. Ból gardła może promieniować nawet do ucha.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks to inaczej cofanie się treści żołądkowej do gardła, co może objawiać się bólem i uczuciem ciała obcego w gardle. W nocy, gdy ciało znajduje się w pozycji leżącej, cofanie się treści jest nasilone, co prowadzi do podrażnień.

Zaburzenia laryngologiczne

Nocny i poranny ból gardła mogą być związane z problemami laryngologicznymi w nosie. Są to różnego rodzaju polipy czy skrzywienia przegrody nosowe, które uniemożliwiają sprawny przepływ powietrza. Wtedy jesteśmy zmuszeni oddychać przez usta, co przesusza gardło.

Niedobór witamin

Bólem gardła mogą objawiać się niedobory niektórych witamin. Przykładem takiej sytuacji jest niedobór witaminy A, który powoduje nadmierne wysuszenie błon śluzowych, co może objawiać się bólem i dyskomfortem w gardle. Przy niedoborach mogą wystąpić również bóle mięśni, zaburzenia snu i brak apetytu.
Wieczornego i porannego bólu gardła nie należy lekceważyć. Tego typu objawy są sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty u laryngologa. Jedynie znalezienie przyczyny bólu umożliwi podjęcie terapii, która zredukuje nieprzyjemne objawy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, gemini.pl, tantumnatura.pl