Zamknij

Czym się różni ból gardła u dorosłych i u dzieci?

Monika Piorun
27.02.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 04:02

Niedojrzały układ oddechowy maluchów jest dużo bardziej podatny na stany zapalne niż u osób dorosłych. Dzieci oddychają częściej — w ciągu jednej minuty robią więcej oddechów niż osoby starsze. Na dodatek zwykle wdychają powietrze przez usta, a nie przez nos, przez co do ich organizmu może się dostać więcej szkodliwych patogenów. Sprawdź, jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej i jak złagodzić ich objawy!

Czym się różni ból gardła u dorosłych i u dzieci?
fot. East News

Twój kilkulatek często skarży się na ostry ból gardła? Nie może powstrzymać łez, kiedy zaczyna go „szczypać” zaczerwienione podniebienie? Nie dziw się, że jeden z najpopularniejszych objawów chorobowych zwykle jest dużo bardziej dotkliwy dla naszych najmłodszych.

Zamiast się niepotrzebnie martwić, że z twoją córką lub synem dzieje się coś bardzo niepokojącego, warto uświadomić sobie, że dorośli zupełnie inaczej odczuwają stany zapalne dolnych i górnych dróg oddechowych.

Niestety najczęściej to właśnie maluchy cierpią podczas tego typu infekcji bardziej niż osoby dorosłe. Niewykształcony jeszcze w pełni układ oddechowy dzieci sprawia, że muszą one wykonywać statystycznie większą liczbę wdechów i wydechów na minutę.

Nie tylko smog i zanieczyszczenia powietrza szkodzą im bardziej niż dorosłym. Nawet zbyt przesuszone w okresie grzewczym powietrze może wyraźnie utrudniać im oddychanie, powodując zwykle ból gardła.

Zobacz także

Objawy bólu gardła:

  • uczucie suchości w jamie ustnej
  • trudności podczas przełykania
  • zaczerwienienie (obrzęk błony śluzowej)

O ile u dorosłych źródłem infekcji powodujących tego typu objawy w 90 procent przypadków są wirusy, o tyle u dzieci wskaźniki te plasują się jedynie na poziomie 70 procent. Maluchy mogą być częściej atakowane przez bakterie.

Boli cię gardło? Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Zrzut ekranu 2018-02-27 o 12.02.39
fot.

Jeśli w okolicach migdałków pojawi się zaczerwienienie z małymi pęcherzykami (tzw. wysiękiem surowiczym), przyczyną twojego bólu może być wirusowe zapalenie gardła (do jego zwalczenia wystarczą leki przeciwzapalne oraz ssanie specjalnych tabletek).

O podłożu bakteryjnym infekcji świadczyć zaś może szary, kremowy lub biały nalot oraz charakterystyczny obrzęk, któremu zwykle towarzyszy gorączka (ok. 38 st. C).

U dzieci lepiej sprawdzą się preparaty w aerozolu (np. Uniben). W takiej postaci będą lepiej przyswajalne dla ich nie w pełni rozwiniętych dróg oddechowych. Warto pamiętać o tym zwłaszcza podczas ferii, kompletując rodzinną apteczkę na wyjazd w góry, na narty lub zimowisko.

Zobacz także

Wirusy nakarm... rosołem, a bakteriom nie dawaj cukru!

Naukowcom z Uniwersytetu Yale udało się dowieść, że do łagodzenia infekcji o podłożu wirusowym najlepiej sprawdza się dieta bogata w białka i tłuszcze zwierzęce. Wegetarianom mogą zaś pomóc kiszonki oraz jogurty. Jeśli zaś stan zapalny wywoływany jest przez bakterie, dochodzi do uwolnienia sporej ilości wolnych rodników. W takim przypadku najgorszym rozwiązaniem będzie... objadanie się słodyczami! Dlaczego?

Okazuje się, że podczas metabolizowania glukozy narażamy się na powstanie dodatkowych uszkodzeń w obrębie komórek nerwowych, przez co trudniej nam poradzić sobie ze stanem zapalnym. Zanim podasz płaczącemu z powodu bólu gardła dziecku porcję słodkich cukierków, zastanów się więc, czy zamiast sprawiać mu przyjemność, nie szkodzisz mu bardziej, niż ci się mogło wydawać...

Zobacz także

Pamiętaj, że:

  • Dzieci oddychają inaczej niż dorośli — mogą robić aż dwa razy więcej oddechów na minutę niż osoby pełnoletnie.
  • Dla maluchów ból gardła może być dużo bardziej bolesny niż dla osób starszych.
  • Drogi oddechowe dzieci są jeszcze nie w pełni rozwinięte, dlatego są bardziej podatne na infekcje o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.
  • Jeśli przyczyną stanu zapalnego gardła jest infekcja o podłożu bakteryjnym, najlepiej wyklucz z diety cukier oraz słodycze — szybciej uda ci się pokonać chorobę.
  • Jeśli powodem bólu gardła jest infekcja o podłożu wirusowym, warto zjeść porcję rosołu, włączyć do menu kiszonki i jogurty. Dieta bogata w białka i tłuszcze zwierzęce pomoże zwalczyć stan zapalny.

Dzieciom, które boli gardło, warto podawać preparaty w aerozolu (np. Uniben) — pozwalają na doskonałe wchłanianie substancji czynnej w tkankach objętych procesem zapalnym, dzięki czemu można doprowadzić do szybszego ustąpienia dolegliwości. Warto o tym pamiętać, kompletując rodzinną apteczkę — zwłaszcza w okresie ferii lub podczas wyjazdów na zimowiska.

Partnerem Alertu Grypowego jest UNIBEN®

 Dołącz do społeczności Uniben #ŁowcyZdrowia - budujmy razem społeczność ludzi, dla których zdrowie to wartość nadrzędna! 

______

zdrowie.radiozet.pl/π