Zamknij

Ból brzucha ze stresu. Dlaczego z nerwów boli brzuch? [WYJAŚNIAMY]

21.10.2021
Aktualizacja: 21.10.2021 20:05

Dla niektórych osób klasówka, zebranie, ważna prezentacja są źródłem silnego stresu, który może objawiać się bólem brzucha. Ból jest niekiedy tak silny, że paraliżuje, uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dlaczego z nerwów boli brzuch? Wyjaśniamy, jak łagodzić ból brzucha będący wynikiem stresu.

Ból brzucha ze stresu
fot. Shutterstock

Ból brzucha ze stresu to powszechna dolegliwość. Nadmierny stres i silne emocje mogą wpływać nie tylko na psychikę, ale również na ciało. 

Dlaczego od stresu boli brzuch?

Z powodu silnego stresu podwyższa się poziomu adrenaliny i kortyzolu.  Adrenalina stymuluje wydzielanie kwasów trawiennych, które drażnią delikatną błonę śluzową żołądka. Bólom żołądka towarzyszą zwykle mdłości, wzdęcia, wymioty.

Z powodu zwiększenia stężenia adrenaliny dochodzi również do skurczów jelit, co może wywoływać biegunkę.

Im dłużej trwa stres i im silniejsze jest to uczucie, tym mocniejszy ból. 

U osób żyjących w ciągłym stresie  może dojść do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej, nadwrażliwości jelita grubego, przewlekłych zaparć.

Jak złagodzić ból brzucha wywołany stresem?

Doraźnie, w kryzysowym momencie na ból wywołany stresem może pomóc lek o działaniu rozkurczowym i lek uspokajający. Warto wtedy przejść na dietę lekkostrawną, by nie podrażniać dodatkowo błony śluzowej żołądka, nie wywoływać wzdęć.

Jeśli bóle brzucha nawracają i są silne, warto zgłosić się do lekarza i wykonać badania, które pozwolą wykluczyć możliwe przyczyny bólu. Lekarz może zlecić wykonanie gastroskopii, kolonoskopii, USG jamy brzusznej, badanie tarczycy, badania krwi.

Po uzyskaniu potwierdzenia, że bóle są wywoływane stresem, warto skierować się do psychiatry, który pomoże dobrać odpowiednie leki uspokajające, ale przede wszystkim znaleźć przyczynę silnego stresu. 

Sytuacji stresowych nie da się uniknąć, dlatego warto nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. 

Oto kilka sposobów:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), farmacja.pl