Zamknij

Ból brzucha po posiłku. Dlaczego po jedzeniu boli brzuch?

18.01.2022
Aktualizacja: 18.01.2022 13:55

Odczuwasz bóle brzucha po jedzeniu? Jeśli ten objaw występuję regularnie, to warto zgłosić się do lekarza. Nawracające bóle brzucha po posiłku mogą być objawem chorób żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego. Wyjaśniamy, co może być przyczyną bólu brzucha po posiłku.

Ból brzucha po jedzeniu
fot. Shutterstock
  1. Ból brzucha po jedzeniu: przyczyny. Dlaczego boli żołądek?
  2. Ból brzucha po posiłku: badania. Co robić?

Ból brzucha to objaw częsty, występujący u osób w każdym wieku. Zaliczany jest do tzw. objawów nieswoistych, czyli przypisanych do wielu chorób. Ból brzucha może mieć róże pochodzenie: żołądkowe, jelitowe, a nawet związane z układem rozrodczym. 

Ból brzucha po jedzeniu jest często powodowany łapczywym, nadmiernym spożywaniem posiłków lub przejadaniem się. Ból może być też konsekwencją spożywania ostrych pokarmów i produktów podrażniających wrażliwą błonę śluzową żołądka. Ból i niestrawność mogą też świadczyć o nietolerancji niektórych pokarmów i ich składników, takich jak laktoza, gluten, fruktoza.

Bóle powodowane przejedzeniem lub spożyciem ciężkostrawnego posiłku nie są zwykle silne i ustępują samoczynnie w ciągu maksymalnie kilku godzin. 

Alarmować powinny bóle brzucha, które występują po każdym posiłku, są ostre, silne, trudno jest uzasadnić. 

Ból brzucha po jedzeniu: przyczyny. Dlaczego boli żołądek?

Bóle brzucha po posiłku są częstym objawem kamicy żółciowej. To choroba, którą charakteryzuje tworzenie się złogów (kamieni) w pęcherzyku żółciowym. Powiększające się kamienie mogą być przyczyną przykrych dolegliwości. Jednym z objawów kamicy żółciowej jest ból brzucha po jedzeniu — silny, napadowy, nagły, przypominający kolkę. Ból zlokalizowany jest z prawej strony brzucha i promieniujący do pleców lub ramienia.

Nasilanie się bólu brzucha po posiłku może też wskazywać na chorobę wrzodową. Do głównych objawów wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy należą piekący ból i dyskomfort w nadbrzuszu, występujące na czczo (tzw. bóle głodowe) lub 1–3 godziny po i ustępujący po spożyciu pokarmu. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może także wywoływać uczucie pełności lub rozpierania po posiłkach i ból brzucha, a nawet wymioty.

Ból brzucha i zwiększenie jego objętości (duży brzuch) są częstymi objawami zespołu jelita drażliwego. To choroba zapalna jelit, która objawia się bólem związanym z wypróżnianiem oraz zmianą konsystencji i częstości oddawania stolca. U chorych na zespół jelita drażliwego często pojawia się ból brzucha po jedzeniu, który ustępuje po oddaniu stolca.

Ból w nadbrzuszu lub śródbrzuszu związany ze spożyciem posiłku (nasilenie bólu po posiłku i zmniejszenie na czczo) jest również jednym z objawów raka żołądka. Do innych alarmujących objawów raka żołądka zalicza się: szybkie uczucie pełności (sytości) po posiłku, częste odbijanie, osłabienie, niestrawność i ból w nadbrzuszu, utratę apetytu i postępującą, nieuzasadnioną utratę masy ciała.

Ból brzucha po posiłku: badania. Co robić?

Jeśli po jedzeniu występuje ból żołądka (brzucha), objaw ten jest silny i powtarza się regularnie, należy zgłosić się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego zdecyduje, czy istnieje konieczność wykonania badań laboratoryjnych i obrazowych

W przypadku nawracającego bólu brzucha po posiłku przeprowadza się USG jamy brzusznej, gastroskopię, kolonoskopię.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl);