Zamknij

Ból brzucha po alkoholu. Dlaczego od alkoholu boli żołądek?

18.10.2021
Aktualizacja: 18.10.2021 14:15

Dlaczego po alkoholu boli brzuch? Bo alkohol działa na organizm toksycznie. Alkohol etylowy to substancja działająca negatywnie na wszystkie tkanki organizmu. Szybko się wchłania, wywołując nieprzyjemne objawy. Skąd się bierze ból żołądka po spożyciu alkoholu? Jak uniknąć bólu brzucha po alkoholu? Wyjaśniamy.

Ból brzucha po alkoholu
fot. Shutterstock
  1. Ból brzucha po alkoholu. Dlaczego po alkoholu boli żołądek?
  2. Ból brzucha po alkoholu. Jak złagodzić objawy?

Alkohol może wywoływać ból brzucha (żołądka) i problemy jelitowe. Większość osób po spożyciu alkoholu odczuwa nieprzyjemne objawy i nie da się ich uniknąć.

Alkohol to substancja toksyczna, której działanie wpływa negatywnie na organizm. Ból brzucha spowodowany spożyciem alkoholu jest zwykle powodowany wypiciem dużej ilości napojów alkoholowych. Co jest bezpośrednią przyczyną bólu żołądka po alkoholu?

Ból brzucha po alkoholu. Dlaczego po alkoholu boli żołądek?

Alkohol etylowy i jego metabolity to toksyny, które w niewielkich ilościach nie wywołują objawów. Jednak spożywany w nadmiernych ilościach podrażnia wrażliwą śluzówkę żołądka. Etanol może wywołać miejscowy stan zapalny błony śluzowej, co powoduje silny, aczkolwiek krótkotrwały ból żołądka.

Alkohol spożywany wraz z tłustym posiłkiem może obciążać układ pokarmowy, co dodatkowo objawia się niestrawnością, wzdęciami, uczuciem ulewania się. Częste spożywanie alkoholu może doprowadzić do rozwoju choroby wrzodowej.

UWAGA! Odczuwasz silne bóle brzucha po alkoholu? Czujesz ból nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu? Koniecznie zgłoś się do lekarza. Tego typu objawy mogą wskazywać na problemy z trzustką lub wątrobą.

Ból brzucha po alkoholu. Jak złagodzić objawy?

Eksperci są zgodni — każda ilość alkoholu szkodzi zdrowiu. Jeśli chcesz uniknąć bólu brzucha po alkoholu, unikaj picia. 

Jeśli natomiast jesteś osobą dorosłą i świadomie podejmujesz decyzję o spożywaniu alkoholu, staraj się nie przesadzać z alkoholem. Nie łącz picia z tłustym jedzeniem, ale nie pij też na pusty żołądek. Przed lub po wypiciu alkoholu nie zażywaj leków, nawet leków przeciwbólowych, bo może to obciążać wątrobę.

Ponieważ alkohol wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, dbaj o nawodnienie, pij dużo wody, a gdy poczujesz się gorzej następnego dnia, wypij elektrolity. Dzień po imprezie stosuj lekkostrawną dietę.

Pamiętaj również o podstawowej zasadzie: pijesz alkohol i czujesz się źle? Przerwij picie. 

PRZECZYTAJ:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wapteka.pl; stopuzaleznieniom.pl