Zamknij

Te dolegliwości jelitowe mogą być objawem i skutkiem COVID-19

28.12.2020
Aktualizacja: 28.12.2020 22:55

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym ból brzucha, biegunka, wymioty, to jedne z najczęstszych objawów COVID-19, obok gorączki, kaszlu czy duszności. Dowiedz się, jaka może być tego przyczyna.

Biegunka jako objaw i skutek COVID-19
fot. Shutterstock

Jak wynika z kanadyjskich badań, opublikowanych w czasopiśmie "Abdominal Radiology", blisko 18 proc. chorych na COVID-19 ma dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a u 16 proc. z nich bóle brzucha, biegunki, nudności czy wymioty są jedynymi objawami tej infekcji. Co ciekawe, te objawy są również częstym powikłaniem COVID-19, infekcji wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Inne badanie – badaczy z Uniwersytetu Humanitas – wykazało, że biegunkę może mieć nawet 50 proc. chorych na COVID-19.

Zaburzenia flory bakteryjnej a przebieg COVID-19

Problemy ze strony układu pokarmowego mogą być nie tylko objawem COVID-19, ale również przyczyną ciężkiego przebiegu tej choroby. Badania wykazały, że zaburzenia mikrobiomu, czyli mikroflory bakteryjnej, przyczyniają się do zaburzeń w układzie odpornościowym, zwiększając ryzyko zakażeń, w tym również zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Poza tym w przewodzie pokarmowym, a zwłaszcza w jelitach, znajdują się receptory dla angiotensyny 2, czyli ACE-2, które – jak wykazały badania – wiążą się z białkiem powierzchniowym koronawirusa i ułatwiają temu patogenowi wnikanie do organizmu.  

Objawy ze strony układu pokarmowego a COVID-19

Prawie połowa chorych na COVID-19 doświadczyła podczas infekcji dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Były to: nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, rzadziej jadłowstręt. Objawy te zwykle pojawiają się na samym początku infekcji, dopiero później pojawiają się bardziej typowe symptomy. Dlaczego się tak dzieje?

Koronawirus SARS-CoV-2 niszczy narządy wewnętrzne, m.in. płuca, serce, mózg, naczynia krwionośne, wątrobę oraz jelita. Jest to możliwe dzięki wspomnianemu enzymowi ACE-2. Jest go bardzo dużo w komórkach nabłonka jelita. Koronawirus SARS-CoV-2 niszcząc te komórki, wywołuje stan zapalny w przewodzie pokarmowym, co wiąże się ze wspomnianymi objawami.

Powikłania COVID-19 a dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Co ciekawe, chorzy, którzy przeszli COVID-19, sygnalizują, że dolegliwości związane z układem pokarmowym nie ustępują wraz z innymi objawami, tylko dopiero po kilku tygodniach, a nawet po kilku miesiącach. Być może jest to efekt utrzymującego się stanu zapalnego w jelitach, zmiany  mikrobioty jelitowej z powodu infekcji. To dlatego – jak wynika z badań – u niektórych ozdrowieńców wykrywano pozostałości tego patogenu w kale, gdy wyniki wymazu pobranego z nosogardzieli po zakończeniu infekcji były ujemne.
Należy też pamiętać, że biegunka może być też skutkiem ubocznym przyjmowania leków łagodzących objawy choroby (tzw. biegunka polekowa).

Długofalowe skutki COVID-19 (tzw. długi COVID) dla organizmu zaczynają być dopiero badane.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.